Backlink SEO

Backlinkler Nasıl Gizlenir?

SEO çalışmaları kapsamında site performansını yükseltmek için birçok yöntem kullanılır. Backlink çalışmaları da bunlardan bir tanesidir. Kalite ve doğallık odaklı yürüttüğünüz backlink çalışmalarını rakiplerinizden gizlemek isteyebilirsiniz.

Kaliteli backlinkler elde edebileceğiniz birçok kanal bulunmaktadır. (Tıkla–>> https://dedektifseo.com/kaliteli-ve-dogal-backlink-alma-yontemleri/) Backlink çalışmalarında dikkat edilmesi gereken nokta ise backlink alacağınız sayfa içeriğinin sektörünüz ile ilgili olmasıdır.

Birçok web sitesi SEO çalışmalarına başlanmadan önce sektör ve rakip firma analizi yapmaktadır. Özellikle arama motorları sonuç sayfalarında sizden üst sıralarda çıkan rakiplerinizi inceleyerek durumu eşitlemeye çalışırsınız. Bu incelemelerde ilk olarak rakiplerin link çalışmaları analiz edilmektedir. Rakiplerin hangi sitelerden bağlantı aldığı, hangi sitelere bağlantı verdiği gibi birden çok metrik incelenir.

Bu çalışmalar genelde iyi trafik alan ve sıralamalarda üst konumlarda bulunan web siteleri için yapılmaktadır. Eğer sizin web siteniz sektörde lider ise rakiplerinizin size trafik kaybı yaşatmak için çalışmalar yapacağını bilmelisiniz. Ülkemizde SEO çalışmalarında başarılı olabilmek için backlink inşası önemli bir yer kaplar.

Kimse çalışma stratejisini rakipleriyle paylaşmak istemez. Paylaşmak istemediğiniz bilgileri de rakiplerinizden gizlemeniz gerekmektedir. Gizlenmesi gereken bu stratejilerden en önemlisi backlink çalışmalarıdır. Rakiplerin en çok kullandığı analiz araçlarının tarama botlarına bu bilgilere erişimini kapatabilirsiniz.

Önemli: Rakiplerden backlink kanallarını gizlemenin bazı dezavantajarı bulunmaktadır. Web sitelerine anti-SEO saldırıları genelde spam bağlantılar ile gerçekleştirilir. Eğer analiz araçlarına erişimi kapatırsanız sitenize gelen zararlı backlinkleri göremeyeceğinizi bilmelisiniz. Bu nedenle size tavsiyem rakiplerin kullanmadığı ya da çok az kullanılan backlink analiz araçlarını keşfederek çalışmalarınızı buradan yürütmeniz yönünde olacaktır.

Sitenize gelen zararlı backlinklerin nasıl tespit edildiğini öğrenmek ve 170 adet backlink kaynağı kazanmak için Hemen Tıkla! —>>> https://dedektifseo.com/semrush/

Backlinkleri rakiplerden gizleme işlemini robots.txt dosyanıza kodlamalar ekleyerek yapabilirsiniz. Aşağıdaki kodlamalar örnek rakip analiz araçlarının tarayıcılarını engellemektedir. Sizler kendi çalışmalarınıza ek olarak bu engelleme listesini arttırabilirsiniz.

User-agent : AhrefsBot
Disallow: /
User-agent : Alexibot
Disallow: /
User-agent : BacklinkCrawler
Disallow: /
User-agent : Xenu
Disallow: /
User-agent : BackDoorBot/1.0
Disallow: /
User-agent : Black Hole
Disallow: /
User-agent : CopyRightCheck
Disallow: /
User-agent : SEOENGBot
Disallow: /
User-agent : sitecheck.internetseer.com
Disallow: /
User-agent : SiteSnagger
Disallow: /

Yazar Hakkında

Mehmet Akif Özdemir

Dedektifseo Kurucusu
SEO
Wordpress
Dijital Pazarlama Tutkunu

Yorum Yap