SEO

Çapa Metin ve Kullanım Yöntemleri

Çapa metin ve SEO’ya olan etkisi üzerine hazırlamış olduğum bu içerikte, SEO çalışması yaparken hem iç bağlantılarınızda hem de aldığınız backlinklerde çapa metin kullanımının, sayfa sıralamanıza olan etkisini öğreneceksiniz.

Şimdi çapa metnin ne olduğunu ve Google arama motoru sıralamalarını nasıl etkilediğini tanımlayarak başlayalım;

Çapa Metin Nedir?

Çapa metin, anchor text ya da bağlantı metni olarak da bilinir. En basit ifadeyle içerikteki görünür ve tıklanabilir metinlere çapa metin denir.

Genellikle metinden farklı bir renkte görünür ve bazen de altı çizilidir. İyi bir bağlantı metni okuyucuya bağlantıyı tıklarsa nereye yönlendirileceği konusunda ipucu verir. Çapa metni doğru bir şekilde yerleştirmek, bağlantınızın tıklanma şansını artırır.

Örnek: “Dedektifseo Türkiye’nin En İyi SEO Rehberlerindendir” cümlesinde SEO kelimesi çapa metindir. Bu örneğin HTML görünümü üzerinden konuyu biraz teknik olarak açıklayalım. SEO kelimesinin HTML görünümü şu şekildedir;

<a href=”https://dedektifseo.com/seo-nedir/”> SEO </a>

Bağlantı metinleri kullanıcıları yönlendirmek istediğimiz sayfaya bağlantı vermenin yanında, Googlebotlarına da sayfamızın otoritesi hakkında sinyal verir.

Çapa Metin Türleri

Çapa metin türlerine, Dedektifseo’da “En Etkili SEO Teknikleri” anahtar kelimesi kullanılarak yazılan makale örneği üzerinden devam edelim. Kullanılan anahtar kelimede sıralamalarda yükselmek için kullanabileceğiniz bağlantı metin türleri şu şekildedir;

Tam Eşleşme – Bağlantı metni, TAM anahtar kelime öbeğinden oluşur:
“DedektifSEO’nun yeni içeriği olan “En Etkili SEO Teknikleri” yayınlanmıştır.”

Uzun Kuyruklu Kısmi Eşleşme – Çapa metni, uzun kuyruklu ifadeler ile birlikte anahtar kelime öbeğini içerir:
Türkiye’nin en eğlenceli SEO blog sitesi dedektifseo.com’un kurucusu Mehmet Akif Özdemir blog sitesinde özellikle yeni başlayanlar için SEO sektörüne ait güncel bilgiler sunmaktadır. En yeni içeriklerinden bir tanesi olan en etkili SEO teknikleri yazısına mutlaka göz atmanızı öneririz.

Marka Eşleşmesi– çapa metni markamızın adından oluşur:
Dedektifseo, en güncel SEO içeriklerini yayınlayan blog siteleri arasında yer almaktadır.

Çıplak URL’ler (Kalıcı Bağlantılar) – çapa metni açık bir URL’ şeklindedir.
Dedektifseo (  https://dedektifseo.com/ ), SEO sektörüne ait özel ve güncel içerikler sunan bir blog sitesidir. (En sağlıklı bağlantı metin türüdür.)

Genel Bağlantı– Bağlantı metni (Anchor Text), odak anahtar kelimeyi içermeyen, belirsiz, genel bir ifadedir. (Kullanmamanızı tavsiye ederim)
Dedektifseo, SEO, Google, Dijital Pazarlama ve birçok kategoriye özel içeriklerin bulunduğu bir blog sayfasıdır. Dedektifseo sitesini ziyaret etmek için tıklayın.

LSI Anahtar Kelimeler –anchor text, hedef anahtar kelimenizle eşanlamlı ya da alakalı kelimelerden oluşur.
Dedektifseo Türkiye’nin en popüler blog sayfaları içerisinde yer alan arama motoru optimizasyonu platformudur.

Çapa Metinler SEO’ya Nasıl Etki Eder?

Arama motorları herhangi bir sayfaya bağlanan bağlantı metinlerini, sayfanın bir referansı olarak algılar. Yani arama motoru çapa metinleri arama sonuç sayfasında sıralaması gereken anahtar kelimeler olarak görür. Sıralamalarda etkili olabilmesi için tek bir anahtar kelime kullanmamaya ve yukarıda tavsiye ettiğim bahsettiğim bağlantı metin türlerini kullanmaya dikkat ediniz.

Eskiden bu metinler sayesinde bir çok web sitesi istediği kelimede Google arama motoru sonuçlarında ilk sayfaya hatta ilk sıralara gelebiliyordu. Almış olduğu backlink kaynakları sayesinde bu çok kısa sürede gerçekleşebiliyordu.

Bunu fark eden Google: “Çapa Metinler sadece markanızı içermelidir. Başka bir şey manipülasyondur ve Google tarafından cezalandırılacaktır.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Eğer burada aklınıza “Çapa Metni Hala Sıralamaya Etki Ediyor Mu?” diye bir soru takıldıysa cevabı: Evet! Hala etkisi bulunuyor ancak yukarıda sizlerle paylaştığım içerikleri dikkatle okuyup çalışmalarınızı buna göre planlamalısınız.

Çapa Metin Kullanımı ile İlgili İpuçları

 • Çapa metin kullanımınızı içeriğiniz ile alakalı oluşturmaya dikkat edin. Bağlantı metinlerinin işe yaraması için, yerleştirdiğiniz içerikle alakalı olmalıdır. Örneğin, hedef anahtar kelimeniz “SEO Çalışması” ise, SEO çalışmaları hakkında bir makale yazmak en iyi seçenektir.
 • Çapa metin dağılım oranı arama motoru sıralamanızı iyileştirebileceği gibi sitenizi geri sıralara da düşürebilir. Olması gereken bir bağlantı metni dağılımına ilişkin kesin veriler verebilmek biraz zor, ama araştırmalara göre aşağıda paylaştığım dağılım oranları en iyi sonuçları vermiştir: (Araştırma Kaynağı: Semrush)
 1. Markalı Çapa metin oranı:% 40
 2. Çıplak URL oranı :% 15
 3. Marka + anahtar kelime çapa oranı: % 5
 4. Kısmi eşlemeli çapa metin oranı:% 5
 5. Genel bağlantı metin oranı:% 1-5
 6. Uzun kuyruk bağlantı metin oranı:% 2-4
 7. Tam Eşleşme Çapaları:% 1’den az
 • Bağlantı aldığınız sitelerin DA ve PA değerlerinin 30’un üzerinde olmasına özen gösterin.
 • Spama düşmek istemiyorsanız başka sitelerle karşılıklı link alımı yapmayın.

Sonuç

Bağlantı oluşturacak şekilde içerik hazırlarken kullanıcı tarafını göz ardı etmeyin. Ziyaretçi bağlantı metnine tıklamıyorsa ilgisini çekmemiş olabilir. Bir bağlantı bir kullanıcı için yeterince değer sağlamalıdır. Bir metin yüksek sesle söylediğinizde doğal görünmüyorsa, bu ifadeyi kullanmayın. Ayrıca, tam bir cümleyi bağlantı metnine dönüştürmeyin. 

Yazar Hakkında

Mehmet Akif Özdemir

Dedektifseo Kurucusu
SEO
Wordpress
Dijital Pazarlama Tutkunu

4 Yorum

Yorum Yap