SEO

12 En Etkili Seo Tekniği ile Sıralamalarda Yükselin

en etkili seo teknikleri

En Etkili SEO teknikleri nelerdir? Goole’da ilk sıralara nasıl çıkılır? bu soruları merak edip araştırdınız. İşte sorularınıza cevap bulacağınız bu rehberde 12 en etkili seo tekniğini örnekler üzerinden göstererek sayfanızı google’da üst sıralara çıkaracak yöntemleri sizlerle paylaştım.

Makalemi okuduktan sonra yapacağınız geri dönüşler benim için çok kıymetli olacaktır.


En Etkili Seo Teknikleri Nelerdir?

Web sitemi google’da üst sıralara çıkarmak için neler yapmam gerekiyor? En etkili seo teknikleri nelerdir? En iyi seo yöntemleri hangileridir? diye aklınızdan geçiriyorsanız makalenin buradan sonrasında yazan bilgileri dikkatle okuyup uygulamanız sitenizin performansını kat kat artıracaktır.

Sizler için hazırladığım 12 en iyi SEO tekniğini tüm ayrıntılarıyla paylaştım.

İşte size en etkili seo yöntemleri;

1-Etkili Anahtar Kelimeler Kullanın

Bir internet kullanıcısı google’da arama yaparken bir takım kelimeler kullanır. Örneğin “etkili seo teknikleri nelerdir?” gibi. Google kullanıcının yaptığı arama sonucuna en alakalı içerikleri sunan web sayfalarını sırasıyla sonuç sayfalarında gösterir. İşte kullanıcıların sorgulama yaparken kullandığı kelimelere anahtar kelime denir.

Web sayfanız arama motoru sonuç sayfasında yani SERP’lerde görünmüyorsa, potansiyel ziyaretçilerinizle erişiminizi kaybedersiniz. Satışını yaptığınız ürünlerinizin ya da içeriklerinizin, internet dünyası üzerinde bir yeri olabilir, ancak bunlar ne kadar ulaşılabilir?

E-ticaret yaptığınız bir sayfanız varsa, online alışveriş yapan insanların %44’ünün google arama motoru üzerinden aramalar gerçekleştirdiğini ve e-ticaret sitelerine gelen trafiğin ise %37,5’inin arama motorlarından geldiğini bilmenizde fayda vardır.

Sayfanızı google’da üst sıralara çıkaracak etkili seo çalışmaları, hedef kitlenize reklam ödemesi yapmadan ulaşmanın fırsatını sunar. Bunun yolu ise anahtar kelimelerden geçer.

Web sayfanızda hangi anahtar kelimeleri kullanacağınıza ve bu anahtar kelimeleri ne şekilde kullanacağınıza çok iyi karar vermelisiniz. Etkili seo tekniklerinde anahtar kelimeler çok önemlidir.

Marka odaklı uzun kuyruklu anahtar kelimeler (x marka y model telefon fiyatları..gibi) kullanarak dönüşüm oranı yüksek trafik elde edebilirsiniz. Bunun için ise anahtar kelime araştırması yapmalısınız.

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır? başlıklı yazımı inceleyerek anahtar kelimelerle ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.


2-Ürün Resimlerinizi Optimize Edin

seo resim optimizasyonu
Seo Uyumlu Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Farzedin ki şu anda internet üzerinden bir ürün almak istediniz ve bir web sayfasına giriş yaptınız. Ürünü buldunuz ancak ürün görseli yok ya da ürün resimleri optimize edilmemiş ve kötü vaziyette.

Geri dönüp diğer web sayfalarını da ziyaret mi ederdiniz, yoksa herşeye rağmen aradığınız bu ürünü görseli olmayan bu sayfadan mı alırdınız? Ben kesinlikle böyle bir web sayfasından alışveriş yapmazdım.

Aynı şekilde bir konu ile ilgili google’da arama yaptığınızı ve karşınıza çıkan içerikteki görsellerin sayfadan taştığını ya da görüntülerini bozuk olduğunu gördüğünüz zaman ne düşünürsünüz.

Etkili SEO teknikleri açısından resim optimizasyonu önemli bir yerdedir. Google resimleri göremese bile google’ın resimleri anlamlandırmasına ve içerikle alaka düzeyini ölçmesine yarayacak seo tekniği resim optimizasyonudur.

Resim optimizasyonu nasıl yapılır?

Sayfalarınızda kullandığınız resimlerin optimizasyonu yani boyutları ve uzantıları site hızınızı etkilemenin yanında arama motoru optimizasyonu çalışmaları açısından da ele alınması gereken konu başlıkları arasındadır.

Web sayfalarında en çok kullanılan görsel uzantısı .jpeg ve .png resim dosyası uzantılarıdır. Bunların dışındaki uzantılı görselleri kullanmamanızı tavsiye ederim. Ancak ikisi arasında da bir tercih yapacaksanız eğer dosya boyutu açısından jpeg uzantılı görselleri tercih etmeniz daha doğru bir karar olacaktır.

Google’ın ise son zamanda bizlerden istediği resim dosya uzantısı ise webp dir. Google, kaliteden ödün vermeden resim dosya boyutlarını küçültmek amacıyla son yıllarda  WebP üzerinde çalışmaktadır. Ancak üzerinde yılardır çalışma yapılmasına rağmen Adobe Photoshop gibi en yaygın kullanılan görüntü işleme araçlarının çoğu WebP’yi yerel olarak tanımıyor.

Farzedelim içeriğinize görseller hazırlıyorsunuz. Bunun için photoshop gibi programları da elbette kullanıyor olmanız gerekir. Benim size önerim eğer Adobe Photoshop üzerinden resim çalışması yapıyorsanız resimlerinizi kaydederken Dosya>Dışa Aktar>Web İçin Kaydet seçeneği ile kaydetmeniz olacaktır. Bu şekilde sayfanız için dosya boyutu daha küçük kaliteli resimleriniz olacaktır.

Diğer bir konu resim boyutları. Her ne kadar günümüzde kullanılan web site altyapıları resimleri otomatik boyutlandırıyor olsa da kullandığınız temanızın resim boyutları ne ise sizde ona göre resimler yükleyin.

Örneğin yüklemeniz gereken resim boyutu 700×300 piksel boyutunda olsun. Eğer siz bunun yerine 1400×600 px boyutunda resim yüklerseniz görsel açıdan bir fark olmasa da sayfanızın yüklenme hızında bir düşüş oluşacaktır. Kullanıcı gördüğü resmin boyutunun ne olduğuyla değil kalitesi ve sayfanın hızıyla ilgilenir.

İpucu#: Etkili Seo teknikleri ile başarılı olmanız, web sayfanıza kullanıcı gözüyle ne kadar iyi bakabildiğinize bağlıdır. Sayfalarınızı önce google için değil kullanıcılar için optimize edin. Google’ın da bizden istediği zaten bu.


3-Kopya İçerikten Sakının

kopya içerik ve seo
Kopya İçerik ve SEO İlişkisi

Kopya içerik dünya üzerindeki en yaygın SEO sorunlarından birisidir.Neyse ki size vereceğim etkili seo teknikleri ile bu sorunun da üstesinden geleceksiniz.

E-ticaret yapıyorsanız web sayfanızdaki ürünlerde kullandığınız açıklama metinleri ne kadar özgün içeriğe sahip olursa sayfanızın indekslenmesi ve arama motorları tarafından olumlu değerlendirilmesi o derece artar.

Özellikle ürünleriniz için dışarıdan XML desteği alıyorsanız mutlaka ama mutlaka içeriklerinizi kendiniz oluşturun. Çünkü XML desteği veren tedarikçi firmanız aynı ürün ve açıklamaları bir çok web sayfasıyla paylaşıyor olacaktır.

Her ne kadar google e-ticaret siteleri için kopya içerik konusunda biraz esnek davransa da bu durum google botları tarafından kopya içerik olarak algılanabilir.

Google uyumlu web siteleri hazırlarken sayfanızda farklı konularda aynı içerik ya da aynı URL yapısını kullanmak sıralama açısından olumsuz sonuçlar doğurur. Örneğin X marka ayakkabının farklı renkleri için ayrı ayrı sayfalar oluşturduğunuzda oluşan sayfalar başta google olmak üzere arama motorları tarafından olumsuz algılanır. Çünkü google algoritması indekslediği sayfaların ne kadar özgün ve benzersiz olduğunu algılayabilen muhteşem bir yapay zekaya sahiptir.

Bu sorunu çözmeniz için size iki ayrı yöntemden bahsedeceğim.

  • Birinci yöntem olarak sitenize ziyaretçi getirmeyen ve yinelenen içerik sorununa sebep olan sayfaların arama motorları tarafından indekslenmesini engelleyebilirsiniz. (noindeks)
  • İkinci yöntem ise canonical URL etiketi ya da diğer bir ifadeyle rel canonical kullanmak. Kardeşim kafamızı karıştırma teknik terimlerle nedir bu canonical URL ya da canonical etiket diyor olabilirsiniz. Bu yöntem kısaca şunu ifade eder. Google’a (diğer tüm arama motorları conanical etiketini algılar) gidip “Bu sayfaları kopya içerik olarak algılama, bu URL’ler web sayfamda aynı sonucu veren URL’lerdir. Sen sadece sana işaret ettiğim sayfayı indeksle” dememize olanak sağlayan ve google tarafından yinelenen içerik olarak algılanmasını önleyen bir yöntemdir.

Bu yöntemi uygulayarak aynı sonuca ulaşan birden çok linkin tek linke yönlendirilip arama motorlarının doğru sayfayı indekslemesini sağlarız.

*https://siteadiniz.com

*https://www.siteadiniz.com

*https://siteadiniz.com/indeks.htm

*https://www.siteadiniz.com/indeks.htm

Örneğin yukarıda tüm URL’lerin hepsi anasayfa adresidir. Ancak arama motorları rel=canonical kullanılmadığı zaman bu sayfaları tekrarlanan içerik (dublicate content) kullanan 4 farklı sayfa olarak görür. Ancak siz yukarıda ki sayfaların <head></head> etiketleri arasına

<link rel=”canonical href=”https://www.siteadiniz.com/”/> kodunu eklediğinizde arama motorları diğer 3 sayfayı dizine kayıt etmeyecektir.

Kopya içerik sorununun tespit edip çözüme kavuşturmanız satışlarınızı inanın yukarılara taşıyacaktır.


4-Kaliteli İçerikler (Ya da Ürün Açıklamaları) Yazın

ürün açıklamaları
Etkileyici Ürün Açıklamaları

Kaliteli ve etkileyici ürün açıklamaları, özellikle seo çalışması yapılan e-ticaret sitelerinde kullanıcı ve arama motorları açısından çok önemlidir. Bu konudaki parolamız “Doğru Ürün-Doğru Açıklama” olmalıdır.

Doğru ve Etkileyici İçerik Nasıl Yazılır?

Sayfalarınızda kullandığınız içerik, konu hakkında yeterince bilgi vermeli ve ziyaretçilerin ilgisini çekmelidir.

Benzersiz anahtar kelimelerle ürün açıklamalarınıza çekicilik katın. (Ürün açıklamalarını minimum 400-500 kelime olarak yazın) Ziyaretçiler almak istedikleri ürün ya da araştırdıkları konu ile ilgili kafasında soru işaretleri olmasını istemez. Bu nedenle sayfa puanımızı artırmak için özgün içerikler yani benzersiz içerikler üretmelisiniz. İçeriğinizin özgün olup olmadığını test etmek isterseniz Copyscape.com adresinden sayfanızı taratabilirsiniz.

Ürün açıklaması ya da içerik yazarken ziyaretçi üzerinde olumsuz etkiler bırakan birtakım kelimelerden (al, aslında, sadece, dürüst olmak gerekirse, üzgünüz, belki…) uzak durun.

İpucu#: Sayfanızdaki içerikleri görseller, tanıtım videoları, grafikler vb ilgi çekici içeriklerle zenginleştirmeniz ziyaretçilerin dönüşüm oranını artıracaktır.


5-URL Yapısını Optimize Edin

seo dostu url yapısı
SEO Dostu URL Nasıl Olmalı?

Url yapısı ve seo arasındaki ilişkiyi daha iyi anlatabilmek için size bir örnek üzerinden konuyu anlatacağım;

*www.siteadiniz.com/%115php/+%e/spor-#yak/215&1%

*www.siteadiniz.com/erkek-giyim/ayakkabi/spor/mavi-erkek-spor-ayakkabisi

Googlebot olsaydın ve yukarıdaki iki ayrı sayfayı indekslemeye gitseydin hangisini seçerdin?

Eğer bu soruya ikinci URL’yi seçerdim diyorsan kesinlikle doğru seçim.

Ayrıca eğer tek çeşit ürün satışı yapıyorsanız (örn..tesbih) domain alan adınızda da tesbih anahtar kelimesini kullanmanızda fayda vardır.

Tabi alan adında anahtar kelime kullanımı eskisi gibi seo açısından çok etkili olmayacaktır. Bunu da bilmenizde fayda var. Öyle olsaydı trenyol, hopi, letgo gibi anlamsız kelimelerden oluşan domain kullanan e-ticaret platformları önemli konumlarda olmazdı.

Son olarak URL uzantılarında kategori sayfalarını eklemeniz de sayfaların daha kolay indekslenmesini sağlar.

Ancak burada dikkat etmeniz gereken konu URL uzantınız uzun ise kısa tutmalı ve anahtar kelimeleri url bağlantınızda geçirmelisiniz.


6-Kategori Yapısını Güçlendirin

seo kategori yapısı
SEO Uyumlu Kategori Yapısı

En etkili seo teknikleri listesinde olması gereken önemli bir konu da kategori yapısıdır.

Hedeflenecek doğru anahtar kelimeleri öğrendikten sonra, bu bilgileri eyleme geçirmenin zamanı geldi.

Sayfanızın kategori yapısını google seo kriterlerine uygun olarak dizayn etmeli ve kategorilerde hedeflediğiniz anahtar kelimelere de yer vermelisiniz.

Kategori oluştururken dikkat etmeniz gereken en önemli konu kategori mimarisinin akıcı ve düzgün oluşu olmalıdır. Yani özünde, kullanıcılar için en iyi, en alakalı içeriği elde etmek ve bulmak için tıklamaları gereken süreyi azaltmanız ile ilgilidir.

Mükemmel bir site mimarisinin 2 adet “Altın Kuralı” vardır.

1: Basit ve ölçeklenebilir olmalı

2: Hiçbir sayfa diğer sayfalar üzerinden ulaşmak için üçten fazla tıklama almamalıdır.

Aşağıda sizlere iki ayrı görselle konuyu özetlemek istiyorum.

seo dostu kategori yapısı
Seo Dostu Kategori Yapısı

Yukarıdaki kategori yapısı hem hiyerarşik olarak hem de kullanıcı deneyimi açısından seo dostu bir yapıya sahip iken aşağıdaki kategori yapısı hiç de istenmeyen bir yapıya sahiptir.

SEO Düşmanı Kategori Yapısı
Zavallı Site Mimarisi

Sayfamızda otoriter sayfalardan diğer ürün sayfalarına yönlendirmeler basit olmalıdır. Karmaşık bir kategori yapısı hem kullanıcı deneyimi açısından hem de seo açısından sayfamızın sıralamasını ve dönüşüm oranını olumsuz etkileyecektir.

İpucu#: Kategori yapınız için kullanacağınız anahtar kelimeleri otoriter sitelerin kategori yapılarını inceleyerek belirleyebilirsiniz. Aşağıda amazon ve hepsiburada kategori sayfalarında kullanılan anahtar kelimelerin arama yaparken bize nasıl ipucu verdiğine dair iki adet resmi sizlerle paylaştım. Faydalı olması dileğiyle

seo uyumlu kategori
Amazon Kategori Yapısı
hepsiburada seo uyumlu kategori
Hepsiburada Kategori Yapısı

7-Kırık Linkleri Optimize Edin

kırık linkler nasıl belirlenir
Kırık linkler Nasıl Belirlenir?

Kırık link, site içi seo açısından mutlaka ele alınması gereken bir konudur. Sayfanızda daha önceden yayında olan, ancak şuan ulaşılamayan her türlü link çeşidine kırık link ya da kopuk link denir. Eğer bir linke tıklandığında 404 hatası alıyorsanız o kırık bir linktir.

Kırık linklerin artması hem kullanıcıların hem de arama motoru botlarının sitemizde rahatça gezinmesini engeller.

Sayfanızda ki kırık linkleri tespit etmeli ve düzeltmelisiniz. Kırık Link Nedir? Kırık Linkler Nasıl Düzeltilir? başlıklı yazıma göz atarak kırık linkleri nasıl tespit edeceğiniz ve nasıl düzelteceğiniz hakkında ayrıntılı bilgi elde edebilirsiniz.


8-Kaliteli Backlinkler Alın

kaliteli backlink
Kaliteli Backlink Alma

Backlink Nedir? Kaliteli Backlink Nasıl Alınır?

Backlink, bir web sayfasına başka bir web sitesinden yönlendirilen linktir. Gözardı edilmemesi gereken bir konudur. Çünkü satışlarımızı ciddi oranda etkileyebilir.

Etkili bir seo çalışması yapmak istiyorsanız backlink sayısı, backlinklerin kalite ve niteliklerinin sayfanızın güvenilirliği konusunda önemli bir kriter olduğunu bilmeniz gerekir.

Backlink almaya karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken birtakım önemli noktalar vardır.

  • Kaliteli ve Güvenilir sitelerden backlink aldığınıza emin olun
  • Sitenizle alakalı web sayfalarından backlink almalısınız. Ayakkabı satışı yapan siteniz için gidip otomobil incelemesi yapan bir web sitesinden backlink almanız google tarafında hoş karşılanmayacağı için sayfa puanınızı düşürecektir.
  • Backlinklerinizi alaka düzeyi yüksek web sayfalarından hedeflediğiniz anahtar kelimeleriniz üzerinden almaya gayret edin.

Kaliteli ve Doğal Backlinkler nereden ve nasıl alınır diye merak ediyorsan https://dedektifseo.com/dogal-ve-kaliteli-backlink-nereden-alinir/ bağlantısına tıklaman yeterli.


9-Site Hızınızı Optimize Edin

site hızı
Site Nasıl Hızlandırılır?

Site hızı, Google’ın algoritmalarının bir parçası olarak kullandıklarını herkese açık olarak belirttikleri en etkili seo tekniklerinden bir tanesidir.

Site hızı, sadece etkili seo çalışması için önemli değil; aynı zamanda doğrudan kârınızı da etkiler. Yapılan araştırmalar yavaş yüklenen sayfaların, ziyaretçilerin alışveriş sepetini terk olasılığını % 29,8 oranında artırabileceğini ortaya koymuştur.

E-ticaret sitesi sayfalarının yavaş yüklenmesinin en yaygın üç nedeni:

Karmaşık ve Şişirilmiş Kod Yapısı: Bazı e-ticaret platformları şişirilmiş kod nedeniyle doğal olarak yavaştır. Bu sorun wordpress altyapısı kullanan e-ticaret sitelerinde eklentiler vasıtasıyla kolayca çözülebilirken diğer platformlarda kodların optimize edilmesi gerekir.


Büyük Resim Dosya Boyutları: Resim optimizasyonu konusunda bahsettiğim gibi optimize edilmemiş büyük resim dosya boyutları sitenizin hızını yavaşlatır. Bu sebeple sayfalarımızda kullandığımız resimlerin boyutlarını olması gerektiği gibi ayarlamamız gerekir.


Sunucu ve Hosting Platformları: SEO çalışması yaparken web barındırma söz konusu olduğunda, ödediğinizin paranın karşılığını almak istersiniz. Hosting firmanızı seçerken buna göre bir araştırma yapmalı ve kullanıcı dostu firmalarla çalışmalısınız.

İpucu#: WordPress altyapısı kullanan sitelerde (tecrübeyle sabit 🙂 ) bazı temalarda sosyal medya butonları sayfaların yüklenme hızını oldukça düşürebiliyor.

Site Hızı Test Araçları Nelerdir?

Google PageSpeed Insights

Google’ın bu aracı ile sayfalarınızın hızını ölçebilir ve iyileştirme önerileri ile site hızınızın yükselmesini sağlayabilirsiniz. Bu araç sayfa bazında sonuçlar ürettiği için, tüm sayfalarınızın değerlerini ölçerek farklı önerileri görebilir, buna göre gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Google Analytics Site Hızı Verileri

Google Analytics hesabınızda “Site Hızı” kısmından sayfaların yüklenme sürelerini görebilir, “Hız Önerileri” başlığından ise yüklenmesi uzun süren sayfalar için sunulan önerileri inceleyebilirsiniz.

Pingdom Website Speed Test

Oldukça detaylı sonuçlar veren bu araç ile site hızınızı ücretsiz olarak ölçebilir ve gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.


10-Sayfanızı Arama Motorlarına Ekleyin

Arama Motorları
Arama Motorları Optimizasyonu (SEO)

Web sitenizin arama motorları sonuç sayfalarında çıkması için sitenizi arama motorlarına eklemelisiniz.

E-Ticaret sitenizi sadece google arama motoruna değil yahoo, bing hatta bulabildiğiniz ve kullanılma potansiyeli olan tüm arama motorlarına eklemelisiniz.

Herhangi potansiyel bir ziyaretçiniz google yerine yahoo arama motorunu ya da yerli arama motorumuz olan yaani arama motorunu kullanıyor olabilir.

Eğer arama sonuç sayfalarında web siteniz yoksa ne kadar iyi bir seo çalışması yapmış olursanız olun hepsi boşa gider.


11-Blog Sayfası Açın

blog açma
Blog Sayfası Açma

Halizhazırda bir blog sayfanız varsa araştırdığınız konularla ilgili ayrı niş blogları açabilisiniz. Eğer e-ticaret yapıyorsanız sayfanızda satışını yaptığınız ürünlerle ilgili blog sayfası açmanız ve potansiyel müşterilerinizi ürün hakkında bilgilendirmeniz web sayfa trafiğinizi olumlu yönde etkileyecektir.

Örneğin cep telefonu satan web sayfanız için cep telefonu incelemeleri yaptığınız bir blog sayfası oluşturmalısınız.

Kullanıcı eğer bir ürünü araştırıyorsa henüz satın almaya tam olarak karar vermemiş demektir. Blog sayfanıza böylece potansiyel müşterilerinizi çekerek kullanıcı dostu içeriklerinizle ve ayrıntılı ürün incelemelerinizle kullanıcıyı web sayfanıza yönlendirebilirsiniz.


12-Site Trafiğinizi Analiz Edin

seo analizi
SEO Analizi

Uzun soluklu başarılı bir seo çalışması için sayfanızın trafik davranışlarını analiz etmelisiniz.

En çok hangi ürün trafik alıyor?

Ziyaretçilerin kaçında ziyaret satışla sonuçlanmış?

Trafik almadığınız ürünler hangileri?

Ne gibi önlemler alınmalı?

Sayfanız en çok nereden trafik alıyor? gibi bir çok soruyu cevaplandırmanız ve bu süreci bir döngü halinde tekrarlamanız gerekir.

Bunun için google analytics gibi otoriter analiz araçlarını kullanın.

Bu yazımda en etkili seo tekniklerini sizlerle paylaşmaya çalıştım. Umarım yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Memnuniyetinizi yazımı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak gösterebilirsiniz

Yorumlarınız benim için kıymetlidir.

Yazar Hakkında

Mehmet Akif Özdemir

Dedektifseo Kurucusu
Seo
Wordpress
Dijital Pazarlama Tutkunu

Yorum Yap