SEO

Entity Search: Yeni Nesil SEO

Entity Search konusunu araştırırken sıkıcı birçok teknik detayla karşılaştıysanız eğer doğru adrestesiniz.

Bu yazıda teknik detaylara çok girmeden somut örnekler vererek yeni nesil SEO çalışması entity search hakkında tüm bildiklerimi eksiksiz sizlerle paylaşacağım.

Entity Search Nedir?

Entity Search, varlık araması anlamına gelen ve temel olarak google botlarının, herhangi bir arama sorgusunu yanıtlamak için doğrulanmış kaynakları sunarken kullanıcı amacını anlamak için kullandığı bir yöntemdir.

Yani Google, varlık araması yöntemi ile kullanıcının yaptığı aramayı ne amaçla yapmış olabileceğini anlayıp en doğru sonucu vermek için çalışmaktadır. Peki Google, entity search yöntemiyle bunu nasıl yapacak?

Bu sorunun cevabına sayfalarca teknik detay yazılabilir ancak ben size bir örnek üzerinden anlatacağım. Şimdi sırasıyla aşağıdaki kelimeleri okuyun.

1- Tekerlek – Otomatik Vites – X Beygir – Bagaj Hacmi – Dijital Klima

2- Anahtar Kelime – Backlink – Kopya İçerik – Kırık link

Kafanızda birinci sıradaki kelimeleri okurken bir otomobil, ikinci kelimeleri okurken arama motoru optimizasyonu oluşmadıysa yazıyı okumayı burada bırakın ve sayfayı yavaşca terk edin 🙂 Otomobil ve SEO kelimeleri aklınıza geldiyse okumaya devam edebilirsiniz.

Birinci örnekte varlığımız yani entity’miz bir otomobildir. Otomobili oluşturan bir çok etmen vardır.

İşte Google’ın entity search stratejisi ile yapmayı planladığı da tam olarak bu. Ben Google’da otomatik vites diye arama yaptığım zaman Google aslında benim otomobil kastettiğimi anlıyor. Peki her aramayı anlayabiliyor mu?

Örneği daha da somutlaştıralım. Bir içerik hazırladınız. Konusu da hadi yine otomobil olsun. Anahtar kelimeniz de otomobil olsun. İçerikte ve başlıklarda otomobil, araba, vb varyasyonları kullandınız. İyi de kardeşim senin içeriğin otomobil ya da araba kelimesinde çıkıyor ama “otomatik vites” kelimesinde ya da “bagaj hacmi ne kadar olmalı?” kelimesinde de çıkabiliyor mu? Google yazdığın içerikte bunu eşleştirebiliyor mu?

Google’a içeriğinizin ne ile ilgili olduğunu doğru şekilde anlatmalısınız. Bunun için içeriklerimizi entity search optimizasyonu çalışmasıyla donatmalıyız.

Entity Search ile Seo Uyumlu İçerik Optimizasyonu

Entity Search İçerik Optimizasyonu
Kaliteli İçerik Kraldır

Entity search ve içerik optimizasyonu yakın gelecekte “içerik kraldır” sözünü rafa kaldıracak ve “kaliteli içerik kraldır” kuralını getirecektir.

Google uyumlu içerikler oluşturmak için içeriklerinizi varlık araması mantığına uygun şekilde optimize etmelisiniz. Bunu yaparken kullanacağınız yöntem, oluşturduğunuz içerikle ilgili anahtar kelime araştırması yaparken, kullanıcıların yapabileceği arama kelimesi varyasyonlarını da not etmeniz olacaktır.

Burada dikkat etmeniz bir gereken konu var. O da semantik kelimelerle yani eş anlamlı kelimelerle, entity kelimeleri birbirine karıştırmamaktır.

Otomobil ve araba kelimeleri eş değer kelimelerdir, ancak vites kelimesi entity kelimedir. Yani varlık aramasında kullanılacak bir kelimedir.

Kocaeli ile ilgili ben bir rehber içerik hazırlayacaksam benim varlığım bu içerikte Kocaeli’dir. Peki Kocaeli’yi oluşturan parçalar nelerdir? Yani bu varlığı neler oluşturuyor? Benim içerikte bunlardan da bahsetmem lazım ki Google’da Kocaeli ilini araştıran kullanıcının kafasında soru işaretleri kalmasın.

Yani içeriğimde “Kocaeli’de Gezilecek Yerler’ başlığı altında Kartepe Kayak Merkezini, Seka Kağıt Müzesini, İzmit Kulesini …. anlatmalıyım. Yani kullanıcıya kaliteli bir içerik sunmalıyım. Bunu yaptığım zaman ben içeriğimi entity search ile optimize etmiş olacağım.

Örneği somutlaştırmak için Google’da “dünyanın uydusu” diye arama yaptım ve karşıma çıkan sonuç aşağıda bulunmaktadır. Google bu sorgunun cevabının “Ay” olduğunu biliyor. Bunu varlık tabanlı makine öğrenimi sayesinde web ortamında bulunan bilgilerden öğrendi ve bana bu bilgiyi arama sonucunda ulaştırdı.

Entity Search

Şimdi entity search uyumlu örnek bir içerik yazalım. İçerik konumuz Iphone olsun.

Iphone> H1 (anahtar kelimem)

Iphone Modelleri > H2

Iphone 6S > H3

Iphone ailesine 64gb hafıza kartı, 12 mp kamerası, şık tasarımlı dokunmatik ekranı ile hızlı bir giriş yapan Iphone 6S tam kullanıcı dostu bir telefon. İlk bakışta kulaklık girişi yokmuş gibi görünse de aslında şarj girişiyle aynı tarafta ve şık bir telefon. Ayrıca artırılabilir hafıza özelliği ile 128 Gb kadar hafıza seçeneği de mevcut vs vs …..

İçeriği incelediğiniz zaman başlıklarda hiyerarşik ve genelden özele bir yapı olduğunu, içerikte ise entity search uyumlu kelimeleri kullandığımı göreceksiniz.

Bu şekilde entity search ile SEO uyumla makaleler yazarak çok da uzak olmayan gelecekte google web sitenize aşık olabilir.

Semantik (Anlamsal) İşaretleme ile İçeriğinizi Görünür Hale Getirin

Entity search optimizasyonu yaparken içeriklerinizi semantik yani anlamsal bütünlük ile zenginleştirdiğiniz zaman verileriniz ve dijital içeriğiniz arama motorları tarafından kolayca erişilebilir hale gelir.

Bunun için araştırma verileri, zengin medya video içeriği, ürün incelemeleri ve derecelendirmeleri, konum ve iletişim bilgileri …. liste uzayıp gider. Kullanıcıya içeriğinizle ilgili ne kadar ayrıntı verirseniz o kadar kazanırsınız.

Google hızla algoritmalarını güncellemekte ve doğal dil algılama yöntemlerini hayata geçirmektedir. Sesli arama özelliğinin yaygınlaşması, arama terimlerinin bölgesel bazda değişiyor olması yapay zekaya geçişi hızlandıran etkenlerdir.

Rekabet ettiğiniz sektörde sıralama almakta zorlanıyorsanız Barnacle SEO taktiğini uygulayabilirsiniz.

Özet

Anlamsal ve doğal arama daha yaygınlaşırken anahtar kelimelere odaklanmaya devam edebilirsiniz. Ancak, doğru yapılandırılmış biçimlendirmeyi kullanma konusunda uzmanlaştıkça anlamsal aramayı anlayarak ve benimseyerek gelecekteki SERP görünürlüğüne hazırlanın.

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Akif Özdemir

Dedektifseo Kurucusu
SEO
Wordpress
Dijital Pazarlama Tutkunu

Yorum Yap