Google Algoritmaları

Google Algoritmaları Nedir? Nasıl Çalışır?

İçeriklerinizi hazırlarken ve sitenizi optimize ederken Google’ın nasıl çalıştığını bilmelisiniz. Bunun için ise yayınlanan algoritmaların neler olduğu ve ne işe yaradıklarını da mutlaka takip etmelisiniz.

Google Algoritması Nedir?

Google algoritmaları, belirli dönemlerde arama sonuçlarını iyileştirmek, yönergelere aykırı hareket eden web sitelerini cezalandırmak ve kullanıcı deneyimini daha iyi seviyelere çıkarmak için Google tarafından belirli dönemlerde yayınlanmaktadırlar.

Algoritma, herhangi bir problemin çözümünde uygulanacak işlemlerin sırasıyla tanımlanmasıdır. Günlük hayatta yaptığınız işler için oluşturduğunuz planların, web ortamındaki karşılığıdır.

Örneğin bir kek yapımında uygulayacağınız yöntemler sıralıdır ve mutlaka bir sonuca ulaşır. Yani ortaya bir kek çıkar. Bu işlemi sıralı yapmazsanız (una şeker katıp direk fırınlamak) ortaya bir sonuç çıkmayacağı için buna algoritma denmez.

En Önemli Google Algoritmaları

Google’ın bugüne kadar yayınladığı ve etkileri bakımından en önemli güncellemelerini derledik. Yayınlanma tarihine göre bu güncellemeler nedir? ne işe yarar? Şimdi bunlara bakalım.

Panda Algoritması

Web site yöneticilerinin 2009 yılından itibaren kopya içeriklerle ilgili şikayetlerinin ve Google’ın anahtar kelime başarısızlığı eleştirilerinin artması üzerine, düşük kaliteli içerik barındıran ya da kullanışsız siteleri tespit etmek ve sıralamalarını düşürmek amacıyla 2011 yılında yayınlanmıştır.

Aynı zamanda güçlü içerikleri olan web siteleri de bu güncellemeden olumlu şekilde etkilenmişlerdir.

Bu algoritma güncellemesine yönelik içerik optimizasyonunun nasıl yapılacağı ve diğer tüm detaylar için Panda Algoritması sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Penguen Algoritması

Panda ile başlayan iyileştirme süreci web siteleri tarafından manipüle edilen bağlantıların artması nedeniyle yeni bir problemi ortaya çıkarmıştır. Google bunun önüne geçmek için 2012 yılında yeni bir algoritma güncellemesini başlattı. Bu güncelleme daha sonra Penguen olarak adlandırıldı.

Penguen algoritmasının görevi; Google’ın backlinklere yönelik yönergelerini manipüle eden ve doğal olmayan kalitesiz backlink profillerini tespit edip, sıralamalarını düşürmektir.

Web sitenize nasıl backlink almanız gerektiği konusunda bir rehber arıyorsanız başka bir kaynağa gerek yok. Google Penguen Algoritması bağlantısını ziyaret ederek referans bağlantılar ve algoritmanın nasıl çalıştığını öğrenebilirsiniz.

Hummingbird Algoritması

SEO’cuları en çok zorlayan algoritma 2013 yılında güncellenerek yayınlanmıştır. En çok zorlayan dememin nedeni ise yayınlanmadan önce hiçbir açıklama yapılmamasıdır. Bu algoritma sektörde köklü değişiklikleri de beraberinde getirerek arama sonuçlarında büyük farklılıklar ortaya koymuştur.  

Bu algoritmayı bir uçağın motoru gibi düşünebilirsiniz. Bir araca yeni bir motor taktığınızda işe yaramayan eski parçaları da çıkarıp atarsınız. Google’da tam olarak bunu yaptı.

Hummingbird algoritması sayfasını ziyaret ederek bu köklü değişiklikler hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Pigeon Algoritması

Yerel arama sonuçlarını iyileştirmek için 2014 yılında yayınlanmıştır. Güçlü bir organik varlık temsil eden yerel işletmeler için büyük avantajları da beraberinde getiren Pigeon güncellemesinden sonra Yerel SEO kavramı da önem kazanmaya başlamıştır.

Detaylar için Pigeon Algoritması bağlantısını ziyaret edin.

Mobilegeddon Algoritması

Mobil uyumlu web sitelerine mobil arma sonuçlarında sıralama avantajı sağlamak için 2015 yılında yayınlanmıştır.

Kültürel bir değişimin de öncüsü diyebileceğimiz bu güncelleme hakkında ayrıntılı bilgilere Mobilegeddon algoritması sayfasından ulaşmanız mümkün.

Rankbrain Algoritması

Yapay zeka algoritmasını hayata geçirmek için Google’ın yayınladığı Rankbrain güncellemesi ile makine öğrenimi sayesinde Google yapay zekası gelişmeye başlamıştır.  

Kullanıcıların niyetini, ne amaçla arama yaptığını öğrenerek çok daha iyi sonuçlar çıkarmak için yayınlanmıştır. Rankbrain algoritması, web siteleri var oldukça öğrenmeye devam edecektir.

Google’da “Ankara Valisi” araması yaptığınızda sonuçlarda o dönem ki valinin ismi çıkar.  Oysa bugüne kadar birçok vali görev yapmıştır. Ancak size doğru sonucun çıkması RankBrain algoritmasının bir sonucudur.

Daha detaylı bir analize ihtiyacınız var ise RankBrain Algoritması sayfasında yazılanlara göz atabilirsiniz.

Bert Algoritması

Google yapay zeka ve makine öğrenimini geliştirmek adına doğal dilleri anlamak için Bert algoritmasını yayınlamıştır.

Yapay zekanın gelişmesi için makinelerin yani bilgisayar sistemlerinin doğal dilleri anlaması gerekir.

Bu algoritma içerik optimizasyonu konusunda dikkate alınması gereken bir güncellemedir. Doğal dillerin ne olduğu, içerikler nasıl optimize edilmesi gerektiği ve Bert algoritmasının içeriklerinizi, soruları, anlam belirsizliği olan kelime ve cümleleri nasıl anladığını tüm detayları ile Bert Algoritması içeriğimde anlattım.

SEO çalışmalarını rastgele bilgiler üzerine inşa etmekten uzak durmanızda fayda var. Her şeyden önce tüm web site yöneticilerini arama motorlarının nasıl çalıştığını bilmesi gerektiğini ısrarla belirtmek istiyorum. Bu rehberi hazırlarken karmaşık bilgilerden çok örnekler ile Algirtmaları ayrı ayrı ele almayı tercih ettim. Umarım faydalı olmuştur.

Aşağıda bulunan yorum kısmından tüm sorularınızı bana iletebilirsiniz. En kısa sürede cevaplayacağından şüpheniz olmasın.

Yazar Hakkında

Mehmet Akif Özdemir

Dedektifseo Kurucusu
SEO
Wordpress
Dijital Pazarlama Tutkunu

Yorum Yap