Google Analytics

Google Analytics Giriş Hesabı Oluşturma

Google Analytics giriş hesabı oluşturmadan önce, Google’ın bu ücretsiz aracı nedir buna değinelim. Google analytics, web sitenize gelen trafiği detaylı raporlar ile ölçmenize ve karşılaştırmalar yapmanıza imkan sağlayan ücretsiz harika bir araçtır. SEO çalışmalarının başarıya ulaşması için önünüzde yorumlayabileceğiniz bir datanın olması gerekir. Analytics hesabı sayesinde tüm trafik datalarını yorumlayabilir ve yeni stratejiler geliştirebilirsiniz.

Bu işlemler için öncelikle bir GA (Google Analytics) hesabı oluşturmalısınız. Bir hesap oluşturduğunuzda, o hesapta otomatik olarak bir mülk ve analiz yapacağınız veri görünüm alanı da oluşturursunuz. Bunlar, Analytics’te veri toplayıp analiz etmenize olanak tanıyan yapıyı oluşturur.

Şimdi sırasıyla GA hesabına nasıl kayıt olacağınıza bakalım.

Hesap ekleme

GA hesabı oluşturmak için, Analytics Hesabınızda oturum açın ve ölçüme başla seçeneğini tıklayarak devam edin.

Google Analytics Hesap ekleme

Hesap sütunundaki hesap ayarları kısmında bulunan hesap adı alanına sitenize özgü bir isim yazabilirsiniz.

ga hesap ayarları

Neyi ölçmek istiyorsunuz kısmında GA’ya ekleyeceğiniz mülkün türüne göre Web sitesi veya Mobil uygulama‘yı tıklayın. İşimiz web siteleri ile ilgili olduğu için bu seçeneği işaretleyerek devam edeceğiz.

ga hesap seçme

Mülk ayarları ekranında;

  • Web sitesinin adını: Bu hesapta birden fazla mülkü izlemeyi düşünüyorsanız özel ve açıklayıcı bir ad kullanın. Uygulamalar için ise sürüm numarasını girin. Bu yöntemle mülklerinizi bir düzen içerisinde tutabilirsiniz.
  • Web Sitesi URL’si: Web sitenizin URL’sini girin. Girdiğiniz URL biçiminin doğru olduğuna emin olun. Aksi takdirde mülk oluşturamazsınız.
  • Bir Sektör Kategorisi seçin.
  • Raporlama Saat Dilimi‘ni seçin ve oluştura tıklayın.
mülk ayarları

Devamında karşınıza aşağıdaki ekranlar çıkacaktır. GA Hizmet Sözleşmesi şartlarını onaylayarak devam edin.

ga sozlesmesi

E-posta bildirim tercihlerinizi belirtin ve kaydet tuşuna basın.

ileti tercihleri

Gerekli ayarlamaları yaptık. Sıra geldi GA hesabı ile web siteniz arasındaki köprüyü oluşturmaya. Yukarıdaki aşamaları geçtikten sonra GA, web sitenize eklemeniz için size aşağıda olduğu gibi bir izleme kimliği verecek.

Kutu içerisinde bulunan izleme kodunu web sitenizin <head> etiketleri arasına ilk öge olarak yapıştırın. Bu kod sayesinde site ölçümü, dönüşüm izleme ve yeniden pazarlama (remarketing) çalışmalarını çok daha rahat yapabileceksiniz.

izleme kodu

İzleme kimliğinin çalışıp çalışmadığını web sitenize giriş yaparak deneyebilirsiniz. GA hesabınızda gerçek zamanlı kullanıcılar tarafında eğer siteye giriş yaptığınız görünüyorsa kod çalışıyor demektir.

gercçk zamanlı analiz

Buraya Google Analytics hesabına giriş yaptık. Önemli olan bundan sonraki analiz ve raporlama kısımlarını verimli şekilde kullanarak site performansınızı artırmaya yönelik çalışmaları yapmaktır.

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Akif Özdemir

Dedektifseo Kurucusu
SEO
Wordpress
Dijital Pazarlama Tutkunu

Yorum Yap