Google Algoritmaları

Google Çekirdek Algoritması Güncellemesi: 2020 Mayıs

Google çekirdek algoritması güncellemesini 2020 yılının Mayıs ayında yayında aldığını duyurdu.

İçerik Kaynak: SEJ

Google’dan Danny Sullivan, 4 Mayıs 2020 – temel bir algoritma güncellemesinin yayınlandığını doğruladı.

Güncelleme resmi olarak “Mayıs 2020 Temel Güncelleme” olarak bilinecektir.

Yapılan güncellemelerin birçok SEO sonucunu etkileyeceği beklenmektedir. Google, arama sonuçlarında en kaliteli sonuçları üretmek adına bir çok güncelleme gerçekleştirmektedir.

Google çekirdek algoritma güncellemeleri geniş çaplı güncellemeler olduğu için google blog ve twitter hesaplarında genelde duyurusu yapılır.

SEO

Aşağıdaki görselde google çekirdek algoritması güncellemesinin resmi duyurusu bulunmaktadır.

Güncellemenin önümüzdeki bir kaç gün içerisinde arama sonuçları üzerindeki etkilerini gözlemlemek mümkün olacaktır.

Tahminler Google’ın algoritma güncellemesinde daha önceki güncelemelerde olduğu gibi kaliteli içerik konusunun ön plana çıkacağı yönünde.

Güncelleme duyurularından sonra alelacele sitenizde köklü değişiklikler yapmayınız.

Arama sıralarında yükselen ve düşen siteler hakkında temel bilgi sahibi olduktan sonra sitenizde değişiklikler yapmanız çok daha mantıklı olacaktır.

2020 Yılındaki İkinci Temel Güncelleme

Google ilk çekirdek algoritma güncellemesini 2020 yılının Ocak ayında yayına almıştı. Mayıs ayında gerçekleştirilen güncelleme ise ikinci temel güncellemedir.

Google ayrıca koronavirüs pandemisinin temel güncellemeleri duraklayıp duraklatamayacağı ile ilgili tüm sorulara net şekilde “hayır” diyerek cevaplamıştır.

Temel Çekirdek Güncellemelerin Amacı

Geniş kapsamlı temel çekirdek güncellemeleri, tüm ülkelerde arama sonuçlarında geniş ölçüde fark edilir etkiler üretmek üzere tasarlanmıştır.

Siteler, çekirdek bir güncelleme yayınlandığında ister istemez bir dalgalanma içine girecektir. Bu dalgalanmalarda sıralamalar düşeceği gibi yükselebilir de.

Arama sıralamalarındaki değişiklikler genellikle içerik alaka düzeyinin bir yansımasıdır. Son güncellemeden bu yana içeriklerinizin alaka düzeyi ve kalitesi arttı ise bu güncellemeden olumlu yönde etkilenmeniz mümkündür.

Ayrıca, son güncelleme sırasında mevcut olmayan birçok içerik şu an yayına alınmış durumdadır. Bunların hepsinin daha önceki var olan içeriğe karşı yeniden değerlendirilmesi gerekir. Basitçe söylemek gerekirse, sıralamalar biraz hareketlenebilir.

Mayıs 2020 Temel Güncelleme Sırasında Ne Yapmalı?

Google’ın bu güncellemeyle ilgili tavrı, geçmişteki tüm temel güncellemelerle tamamen aynıdır. Tarihsel olarak Google, temel bir güncellemeden sonra sıralamalarınız düşerse, her zaman “düzeltilecek” bir şey olmadığını söylemiştir.

Bunun yerine, site sahiplerine rutin olarak içeriklerini olabildiğince iyi hale getirmeleri tavsiye edilir.

Bunu anlamı şudur: her içerik parçasını kullanıcının özel sorgusu için web üzerindeki en kapsamlı kaynak olmasına dikkat edilmelidir. Yani varlık tabanlı sorgulara göre içerik optimizasyonu yapılmalıdır.

Merak etmeyin bu konuda sizlere örnek olacak iki adet harika içeriğim var. Birincisi varlık tabanlı içerik optimizasyonunun nasıl yapılması gerektiğini anlattığım entity search başlıklı yazım. Diğeri ise içerikleriniz konusunda büyük katkısı olacak, piyasada bulunan görsel ve yazılı en kapsamlı SEMrush Rehberi yazımdır.

Güncel google çekirdek algoritması güncellemelerini nasıl öğrenebilirim ?

Google algoritmalarında ki  güncellemeleri aşağıda yazılı platformlardan takip edebilirsiniz;

 1. Dedektif SEO
 2. Cognitive SEO Signals
 3. Semtush Sensor
 4. Rank Ranger Risk Index
 5. Accuranker Grumup
 6. Algoroo
 7. Mozcast
 8. Panguin Tool
 9. Twitter

Güncel google algoritmaları ve güncellemeleri hakkında daha fazlasına mı ihtiyacın var? O halde https://dedektifseo.com/google-algoritmalari/ bağlantısını ziyaret et.

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Akif Özdemir

Dedektifseo Kurucusu
SEO
Wordpress
Dijital Pazarlama Tutkunu

5 Yorum

 • Kasım 2019 güncellemesi oldukça olumsuz etkilemişti. Ancak bugün itibariyle baktığımda ilk sinyaller iyi yönde bakalım neler olacak.

 • Otoriter siteleri ilk sayfalara çekip kaliteli ve özgün siteleri otoriter/marka değil diye arka sayfalara iten bir güncelleme oldu. Her anahtar kelime için saçma sapan makaleleri olan haber siteleri daha çok kazansın diye yapılmış bir güncelleme bence. Pek çok ufak çapta bu işlerle uğraşan kimseler zarar görecektir.

  • Malesef bu güncelleme ile de beklentiler karşılanmayacak gibi duruyor. Sektörleri öldürme kapasitesi olan haber siteleri ile ilgili köklü bir değişiklik olmadıkça gerçek anlamda kullanıcı deneyimi yaşatmak mümkün olmayacak.

Yorum Yap