GOOGLE

Google Kopya İçerik Şikayet Etme Servisi Ne İşe Yarar?

google kopya icerik sikayet etme servisi

Google kopya içerikleri şikayet etme servisi sayesinde web sitenizde yayınladığınız içerikleri sayfanızdan alıp kendi sayfalarında yayınlayan kişileri google’a şikayet edebilirsiniz.

Google yaptığı algoritma güncellemeleriyle özgün içeriğin ne kadar önemli hale geldiğini her zaman hatırlatmaktadır. Bunun için günlerce, bazen haftalarca araştırmalar yapıp özgün içerikler üretmek için uğraşıyorsunuz ve bu içerikleri web sitenizde yayınlıyorsunuz. Sonra bir emek hırsızı çıkıyor sayfanızda bulunan içeriği aynen kopyalayıp kendi web sitesinde yayınlıyor. Bu emek hırsızlığı ile google kopya içerikleri şikayet etme servisiyle bir nebze olsun mücadele edebiliyoruz.

Google link şikayet etme olarak bilinen bu yöntemle google er ya da geç talebimize karşılık verecektir.

Bunun için yapmanız gereken https://www.google.com/webmasters/tools/spamreport?hl=tr&pli=1 bağlantısında açılan sayfanın en altında bulunan Webspam Bildir butonuna tıklamak.

Google kopya içerik şikayet etme servisi
Google Kopya İçerik Şikayet Etme

Webspam Bildir butonuna tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak.

Google Webspam Bildirme
Google’a Site Şikayet Etme

Google webspam bildir ekranından sonra karşımıza çıkan sayfada 1 numara olarak işaretlediğim alana içeriğinizi yayınlayan web sitesinin adresini yazıyorsunuz. 2 numaralı alanı boş bırakıp, 3 numaralı sekmeye konuyu özetleyen açıklamanızı yazıyorsunuz. Daha sonra 4 numaralı ekrandan resim doğrulama yaptıktan sonra webspam bildir butonuyla işlemi tamamlıyorsunuz.

Bu işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken bir konu var. Yayınladığınız içerik başka bir web sitesinde yayınlanır ve sizin içeriğinizden daha önce indeks alırsa bu durumda google’in gözünde “emek hırsızı” siz olursunuz. Bu durumun önüne geçebilmek için içeriklerinizi yayınladıktan hemen sonra google seearch console’da bulunan URL denetleme sekmesinden sayfanızın daha kısa sürede taranarak dizine eklenmesi işlemini yapmalısınız.

Google kopya içerik şikayet etme konulu yazım umarım faydalı olmuştur. Olumlu ya da olumsuz tüm geri dönüşler benim için çok kıymetlidir.

Yazar Hakkında

Mehmet Akif Özdemir

Dedektifseo Kurucusu
Seo
Wordpress
Dijital Pazarlama Tutkunu

Yorum Yap