Google Algoritmaları

Google Panda Algoritması

2010 yılından önce Google’ın arama sonuçlarında özellikle anahtar kelimelerdeki başarısızlığı büyük eleştiriler almıştır. Ayrıca web sitelerinde kopya içerikler artmaya başlamış ve bu durum orijinal içerik üretenlerin emeğinin boşa gitmesine sebep olmuştur.

Google’a yönelik eleştiriler gittikçe artmaya başlayınca 2011 yılında Google Panda Algoritmasını yayına almıştır. Google tarafında Panda Alogirtması için yapılan açıklama şu şekildedir:

 “Bu güncelleme, kullanıcılar için düşük kaliteli, kopya içerik barındıran veya kullanışlı olmayan siteler için sıralama düşürmek, aynı zamanda, yüksek kaliteli içeriği olan siteler için daha iyi sıralar elde etmek üzere tasarlanmıştır.”

Güncelleme başladığı sırada yapılan haberlerde şu ifadeler geçmişti: “Google’ın arama algoritması çöktü, artık iyileştirme zamanı”

Yayınlandığı sıralarda otoritesi yüksek birçok web sitesi bu güncellemeden etkilenerek sıralama kaybı yaşadılar.

Tabi bu sıralama kaybı büyük zararları da beraberinde getirdi. Örneğin Demand Media kopya içerik cezası alarak 2012 yılının son çeyreğinde 6,4 milyon Dolar zarar etmiştir.

Önemli: Panda algoritması yinelenen içerikle değil kopya içerik ile ilgilenir.

Güncellemeden etkilenen bir diğer işletme ise düşük kaliteli içeriklerle makale pazarlaması yapan ezinearticles.com oldu.

Google Panda Algoritması 2015 yılına kadar kaliteli içerik ve kod yapısını analiz etmek için fitre görevi yerine getirmekteydi. Bu tarihten sonra çekirdek algoritmaya dahil edilerek temel bir sıralama faktörüne dönüşmüştür.

Panda Algoritması; Kopyalanmış, zayıf, yanıltıcı ve anahtar kelimelerle doldurulmuş içeriklerin tespit edilerek cezalandırılması görevini yapar. Aynı zamanda kullanıcı dostu zengin ve açıklayıcı içerikleri de ödüllendirmektedir.

Panda, meta açıklaması yazıp yazmadığınıza ya da içerikte heading etiketi kullanıp kullanmadığınıza bakmaz.  Panda direkt olarak içerikle ilgilenir.

Google Algoritmaları arasında Panda, en çok güncellenen algoritmadır. Güncelleme sırasında  trafiğinizde ciddi azalmalar meydana geliyorsa içeriklerinizi gözden geçirmenizde fayda vardır.

Sitenizde kopya içerik olmayabilir. Veya içerikleriniz zengin olabilir. Ancak içeriklerinizi anahtar kelimelerle doldurmuş olabilirsiniz.

İçerik hazırlarken özgün ve kaliteli içerikler önceliğiniz olmalıdır. Çünkü Panda Algoritmasından bir ceza almanız durumunda bu cezadan kurtulmanız uzun zaman alacaktır.

İçerik hazırlarken kendinize yol haritası olacak bazı sorular sormalısınız:

 • İçerikte sunulan bilgilere güvenir misiniz?
 • Sitede, farklı anahtar kelime varyasyonlarına sahip benzer konularda çakışan veya gereksiz makaleler var mı?
 • İçerik konusunda uzman veya meraklı birisi tarafından mı yazılmış?
 • Kredi kartı bilgilerinizi bu site ile rahatlıkla paylaşır mısınız?
 • İçerikte yazım hataları var mı?
 • Sitedeki içerikler dış kaynaklardan toplu olarak mı alınmış?
 • Bu makaleyi basılı bir dergide, ansiklopedi veya kitapta görmek ister misiniz?
 • Makaleler kısa mı, dayanaksız mı yoksa başka türlü yararlı özelliklerden yoksun mu?
 • Arama sonuçlarındaki diğer sayfalara kıyasla kullanıcıya önemli bir katkı sağlıyor mu?
 • İçerik bir hikayenin her iki tarafını da ele almış mı?
 • Site, sektöründe tanınmış bir otorite mi?
 • İçerik aceleyle üretilmiş gibi mi görünüyor?
 • Siteyi adı anıldığı zaman tavsiye edebileceğiniz yetkili bir kaynak olarak tanımlayabilir misiniz?
 • İçerik sık kullanılanlara ekleyebileceğiniz türden bir içerik mi?
 • Bu içerikte, aşırı miktarda reklam var mı?

İpucu: Google Adwords ile yayınladığınız bir reklam varsa, panda algoritmasının içeriğinizi kontrol etme ihtimali çok daha fazladık. Bu nedenle reklam çıkacağınız içeriğinizin özgün ve kaliteli olmasına dikkat edin.

Panda Cezasından Kurtulmak

Panda güncellemesinden en çok etkilenen web siteleri kopya içerik barındıran sitelerdir.

Siz de güncelleme sırasında trafik kaybı yaşadıysanız öncelikle copscape gibi araçlarla içeriklerinizin kopya kontrolünü yapmalısınız.

İçerikler kopya içerik barındırmıyorsa bu sefer zayıf içerik kontrolünü gerçekleştirmelisiniz. Zayıf içeriği değerlendirmek için sayfaya gelen trafikte kullanılan arama terimlerini kontrol edip içeriğinizle alakalı olup olmadığını ya da bu arama sonucunda kullanıcının aradığı sonuca ulaşıp ulaşmadığınız tespit etmelisiniz. Google Search Console hesabınız ile bu değerlendirmeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Her iki durumda da içeriğiniz sağlam ancak yinede olumsuz etkilendi iseniz, anahtar kelime kullanım oranı, dahili bağlantı oranı, aşırı etiket kullanımı gibi spam tehlikesini tetikleyen faktörleri gözden geçirmelisiniz.

Mümkün olduğu kadar içerikleriniz uzman biri tarafından yazılmalıdır. Birçok kişi makale yazabilir.

Şu örneği düşünün: Çoğu öğrenci okulu için makale yazmak zorundadır. Birçok öğrenci zamandan ve emekten tasarruf etmek için aşağıdaki yöntemleri kullanır:

 • Çevrimiçi makale satın alma
 • Bir şeyler uydurma
 • Taslak veya düzenleme olmadan hızlıca yazma
 • Makaleyi büyük resimlerle veya dikkat dağıtıcı diğer konularla doldurma
 • Bir ansiklopediden konunun kopyalanması veya cümle yapısını değiştirerek içeriği yorumlama
 • Yaygın olarak bilinen gerçekleri kullanma (“Ankara Türkiye’nin başkentidir.”)
 • Sürekli tekrar eden cümleler kullanma (“Pandalar bambu yer. Pandalar aşırı bambu yer. Bambu bir Panda için en iyi besindir. ”)

Panda Cezasından Kurulmak İçin İçeriği Kaldırmak Yeterli Mi?

Bu sorunun cevabı hem evet hem hayırdır. Çünkü Panda içeriğin kaldırılıp kaldırılmasını önemsemez. İster içeriği kaldırır yerine daha özgün ve yüksek kaliteli içerik yazarsanız, ister içeriği güncelleyerek daha iyi hale getirebilirsiniz.

Sonuç olarak Google arama yapan kişilerin karşısına sığ veya kötü yazılmış içerike çıkan web sitelerini ilk sıralarda görmek istemiyor. Bu nedenle, bu değişiklikten etkilendiğinizi düşünüyorsanız, sitenizdeki tüm içeriği değerlendirmeli ve sitenizdeki sayfaların kalitesini artırmak için elinizden geleni yapmalısınız.

Kelime Sayısı ve Panda Algoritması

İçerik hazırlarken konu ile ilgili kullanıcıya yeteri bilgi vermek için kaç kelime yazmanız gerektiğini kendinize sormalısınız. Mutlaka üç bin kelime yazmalıyım diye kendinizi hırpalamanızın bir anlamı yok. Çünkü 60-80 kelimelik içerikler bile net şekilde kullanıcının isteğini karşılıyorsa Featured Snippet (sıfırıncı sıra) alanında bile gösterilmektedir.

Kelime sayısı direkt olarak Panda’nın ilgi alanına girmese de zayıf içeriklerin güçlendirilmesi için dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Yazar Hakkında

Mehmet Akif Özdemir

Dedektifseo Kurucusu
SEO
Wordpress
Dijital Pazarlama Tutkunu

Yorum Yap