Google Algoritmaları

Google Hummingbird Algoritması ve Arama Sonuçlarına Etkisi

SEO sektöründe köklü değişiklikleri beraberinde getiren ve hiçbir açıklama yapılmadan 2013 yılında yayınlanan Hummingbird Algoritması, birçok SEO uzmanına ter döktürmüştür diyebiliriz.

Algoritmaya Hummingbird (Sinek Kuşu) denmesinin nedeni “kesin ve hızlı” anlamına gelmesinden kaynaklanır.

Google çekirdek algoritmasını bir uçak olarak düşündüğünüz zaman Hummingbird algoritması bu uçağın motorudur. Diğer güncellemeleri ise iniş takımı, kanat gibi düşünebilirsiniz.

Bir aracın motorunu değiştirdiğiniz zaman işe yaramayacak olan bazı parçalarını değiştirirsiniz. Hummingbir algoritması ile Google aynen bunu yapmış oldu.

Hummingbird güncellemesinin önemini tam olarak kavrayabilmek için, yayınlanmadan önce ve sonrasında bir aramanın sonuçlandığını bilmek lazım.

Hummingbird’den bir yıl önce, arama sonuçları size ne yazdı iseniz birebir sonuçları karşınıza çıkarırdır. Yani kullanıcı niyeti ya da arama amacı diye bir olay yoktu.

Örnek verelim;

2013 yılından önce Google’da “Kocaeli nıke spor ayakkabı” araması yaptığımda karşıma şu şekilde sonuçlar listelenirdi;

1.Sıra “nıke.com.tr.”

2.Sıra “hepsiburada.com/nıke.”

3.Sıra “N11.com/nıke.”

…..

Yani karşıma 2013 yılından önce bu kelimede otoriter olan siteler sıralanırdı. Oysaki bu sorguda benim amacım Kocaeli’de nıke spor ayakkabı satan yerleri öğrenmekti.

Hummingbird algoritma güncellemesi ile birlikte kullanıcı niyetine yönelik sonuçlarla karşılaşmaya başladık.

Hummingbird algoritmasının görevi, kullanıcıların niyetini anlamak ve arama amacına yönelik sonuçları listelemektir.

Hummingbird aradığınız herhangi bir şeye en hızlı ve en alakalı sonucu vermek amacıyla güncellenmiştir.

Hummingbird algoritması kullanıcı deneyimi odaklı arama zenginliğini geliştirmek için web sitelerini teşvik etmektedir.

Diğer güncellemelerde olduğu gibi Hummingbird, direkt olarak algoritma cezasına yol açmaz.

Google Hummingbird Güncellemesinin Hedefleri Neler?

Hummingbird, Google’ın arama teknolojisinde büyük bir ilerleme kaydetti. Dünya çapındaki aramaların yaklaşık yüzde 90’ını etkilemiştir.

Hummingbird’ün odağı üç temel bileşen etrafında toplanmıştır:

1. Gündelik Aramalar

Doğal dil işlemeyi kullanabilmek için, arama sonuçları hem ana kelime hem de uzun kuyruk düzeyindeki sorgular için niş sonuçları alabilecektir.

Amacı anlamsal bir şekilde ölçebilen Hummingbird, kullanıcıların konuları güvenle aramalarını sağlamaya çalışmıştır.

2. Kişi Araması

İnternet’in ve arama motorlarının ilk günlerinde bir arama motoru kullandıysanız, belirli bir konu hakkında aradığınızı bulmanın ne kadar zor olduğunu hatırlayabilirsiniz.

Hummingbird, eşleştirmeye odaklanarak bu sorunu çözmeye çalışmıştır. Örneğin eskiden arama motorunda “Galatasaray Başkanı” diye sorgulama yaptığınızda, sonuçlar arasında alakasız sayfalar çıkardı. Şimdi ise direkt eşleşme ile Galatasaray’ın Başkanı kim ise o çıkar.

3. Sesli Aramaların Temeli

Eskiden sesli aramada örneğin Kocali’de sushi yapan lokantaları aramak için konuşma dilinden uzak durmanız gerekirdi.  Hummingbird bu sorunun değişiminde atılan ilk adımdır.

Hummingbird algoritmasının getirdiği en büyük değişiklikler sorulduğunda Google’ın verdiği cevap “sesli arama” dır. 

Örnek: “Evime en yakın sushı lokantası neresidir?” diye sesli arama yapalım.

Google’ın bu sorguya bakışı şu şekildedir;

Ev: Kişi yaşadığı yerin konumunu benimle paylaşmış mı?,

Sushı: Japon mutfağına özgü bir yemek çeşidi,

Lokanta: İnsanların yemek yediği yer, bina..

….

Burada daha önceden öğrenilen bu parçalar birleştirilir ve aradığınız sonuçlar karşınıza çıkar. ı

Hummingbird bir arama sorgusundaki her kelimeyi ayrı ayrı dikkate alarak anlamsal bir bütün ortaya çıkarır. Burada amaç, direkt anahtar kelime ile eşleşen sayfalar yerine kullanıcı amacına yönelik daha iyi sonuçlar çıkarmaktır.

Hummingbird algoritma güncellemesi, doğal dil işleme ve insanın niyetini konum verilerine dayalı olarak anlamanın ve bugün için aradığımız şeyin semantik arama dahil gerçeğe dönüştürmenin yılların birikimi olduğu anlamına gelir.

Yerel Aramayı Geliştirme

Hummingbird, kullanıcının ihtiyaçlarına uygun sonuçlar sunmak için niyet kavramını kullandığından, yerel sonuçlar daha kesin hale geldi.

İnsanların aradıklarını bulmak için arama motorlarını nasıl düşündüklerini, istediklerini ve kullandıklarını dikkate alan anlamsal arama ve doğal dil işlemeyi kullanarak, bir yerel işletmenin başlığında ve meta açıklamalarında sesli aramaya yönelik optimize edilmiş kelimeler kullanması eskiye nazaran daha önemlidir.

Algoritmalar ve etkileri ile ilgili daha fazlasına mı ihtiyacın var? O halde Google Algoritmaları bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Mehmet Akif Özdemir

Dedektifseo Kurucusu
SEO
Wordpress
Dijital Pazarlama Tutkunu

Yorum Yap