SEO

John Mueller’in Yaptığı Açıklamalar

SEO konusunda ortalıkta o kadar çok bilgi kirliliği mevcut ki, artık en yetkili ağızlardan çıkarımlarla bu yanlışları giderme yoluna gitme ihtiyacı oluşmuştur. Bu içerikte Google yetkililerinden John Mueller’in son günlerde yaptığı açıklamaları sizler için toparladık. Bu rehber doğru bilgiyi doğru kişilerden öğrenmeniz amacıyla yapılan her önemli açıklama sonrasında güncellenerek kullanıcıların hizmetine sunulacaktır.

John Mueller Kimdir?

John Mueller, Google’da Kıdemli Web Yöneticileri Eğilimler Analisti olarak iş hayatına devam etmektedir. Aslen İsviçrelidir. Yaptığı açıklamalar ile birçok site yöneticisine yol göstermektedir. Sosyal medya hesaplarından sorulan birçok soruya yanıt vermektedir.

Son olarak yayınlanan bir videoda John Mueller’in sorulan sorulara verdiği cevapları, özellikle sitenize aldığınız bağlantı türleri ile alakalı cevaplarını bu içerikte sizler için hazırladık.

Mueller, Üst Sıralamalar İçin Nelerin Önemli Olduğunu Açıkladı:

Google’dan John Mueller bağlantılar ve sıralamalar hakkında sorulan bir soruyu yanıtladı. Aslında bu bilgiler bir kez daha SEO hakkında her bilinenin doğru olmadığını gösterdi.

Nofollow Linkler Sıralamalarda Etkili Mi?

SORU: “Herkes, dofollow bağlantıların diğer birçok sinyale ek olarak sıralamalarda etkili olduğunu bilir. Ancak benim gibi acemi birinin web sitesine kimse dofollow bağlantı vermiyor, çünkü bu tip bağlantıların da maliyeti var. Bu şekilde ben web sitemi nasıl büyütebilirim? Ayrıca birçok büyük site, backlink politikaları uyguladı, bu yüzden benim büyük bir siteden bir dofollow bağlantısı almam neredeyse imkansız. 2020’de işletmemi nasıl büyütebilirim? Sürekli içerik yazıp süresiz olarak beklemeli miyim? Google’ın sıralama sistemi, yalnızca büyük oyuncuları tercih eden diğer sistemlerle aynı mıdır?

CEVAP: “Özellikle bazı yerlerde yeni web sitelerinin sadece nofollow bağlantıları ile bağlantılı olduğunu gördük ve bu bağlantıları keşfetmememiz ve aramalarda göstermememiz bizim için utanç verici olacaktır. Aslında bu, nofollow’u daha çok sinyal olarak kullanmaya çalıştığımız bir şey. ”

John Mueller’in verdiği bu cevaba eklediği bir konu ise Dofollow bağlantıları olmadığını söyleyen kişinin bunu sıralamalarda yükselmediğine dair kullandığı bir mazeret olduğudur. Buradan çıkarılacak sonuç ise şudur: Nofollow bağlantıları da sıralamalarda yararlı olabilir. Bir web sitesinin neden sıralamalarda yükselmediğini açıklamak için mazeret bulmak kolaydır. Bu konuda açık fikirli olmak ve sıralama alan sitelerin neden sıralamalarda yükseldiğini, sitenizin ise bunu neden başaramadığını araştırmak daha iyidir.

Bir kişi mazeret öne sürmeye başladıysa savaşı kaybetmiş demektir. Tıpkı “Diğer sitelerin daha fazla dofollow bağlantısı var” demesi gibi.

Google’da Üst Sıralar İçin Neler Yapılabilir?

Mueller, üst sıralarda yer alan savaş alanının bağlantılardan daha geniş bir alanda yaşandığını açıkladı:

 • “Genel olarak, her zaman sadece linkleri almanız gerektiğini düşünmekten daha çok büyük resme odaklanmanın daha değerli olduğunu düşünüyorum. Mesela büyük bir şehirde bir mağaza açıyorsunuz ve birisinin sizi tavsiye etmesini bekliyorsunuz. Bunun yerine işinizi açmanız ve müşterilerinize karşılı ilgili ve nazik olmanız sonucunda neler yapabildiğinize odaklanmanız daha sağlıklıdır. İşinizi tanıtmanıza yardımcı olması için farklı şeyler yapmanız gerekir. İnsanların dikkatini çekmeyi ve farkedilmeyi başardığınız zaman, işletmeniz için öneriler de gelecektir. “
 • “Birtakım şeyleri devam ettirmek için bir süre reklam yapmak zorunda kalabilirsiniz. Daha fazla göze çarpmak gibi bir tür özel aktivite yapmak zorunda olabilirsiniz. Ama aslında bir web sitesi açmak bir iş açmakla aynıdır ve topu yuvarlamak için çeşitli şeyler yapmanız gerekir. Bir noktada gerçekten harika bir iş yapıyorsanız, işletmeniz için doğal olarak öneri ve birçok bağlantı alacaksınız. Ve bu öneriler dofollow bağlantıları şeklinde olabileceği gibi Nofollow bağlantıları şeklinde de olabilirler. “
 • “Tüm bunlarla birlikte, sadece bağlantılara bakmaktan daha çok fikir üretmeniz ve genel olarak her türlü faaliyeti içeren bir işletmeyi nasıl büyütebileceğinizi düşünmeniz gerektiğini söyleyebilirim. ”

Meta Açıklamalar Neden Değişiyor?

John Mueller, içeriklerinizde kullandığınız meta açıklamanın arama sonuçlarında amaçlanan şey olduğundan emin olmanıza yardımcı olacak öneriler sundu. Ayrıca Mueller, Google’ın bir web sayfasının meta açıklama etiketini değiştirmesini önlemek için neler yapılabileceğini ve site yöneticisi tarafından sağlanan meta açıklamanın neden her zaman kullanılmadığına açıklık getirdi.

Google Meta Açıklamalarını Neden Değiştiriyor?

Google’ın bir web sayfası tarafından sağlanan meta açıklamanın dışında görüntülenecek bir açıklama oluşturması herkesin bildiği bir durumdur. Mueller bunun gerçekleşmesinin en olası nedenlerini şu şekilde listeler:

 • Meta açıklama alakalı veya yararlı değildir. (ör. Sadece anahtar kelimelerle doldurulmuş bir meta açıklama)
 • Bir çok sayfada aynı meta açıklamanın kullanılmıştır.
 • Meta açıklama, kullanıcının aradıklarıyla eşleşmiyor, ancak sayfadaki diğer içerikle eşleşiyordur.

Genel olarak bakıldığında Google, kullanıcıların belirli bir sayfanın aradıklarıyla neden alakalı olduğunu anlamalarına yardımcı olmak için meta açıklamaları yeniden yazar. Bu durumda yetki site sahibinin ellerinden tamamen çıkmış olur.

Google’ın, %100 oranında sağladığınız meta açıklamayı kullanmasını sağlamanın bir yolu yoktur. Ancak Google’ın amaçladığınız meta açıklamasını daha sık göstermesi için yapabileceğiniz şeyler var.

Google’ın Meta Açıklamanızı Kullanmasını Sağlama

Mueller’in, meta açıklamalarınızın Google tarafından kullanılma şansını artıracak önerileri aşağıda listelenmiştir.

 • Her sayfa için benzersiz meta açıklamalar yazın.
 • Meta açıklamaları snippet alanında daha büyük olmasın.
 • Kullanıcı amacına uygun meta açıklamalar yazın

Ancak yukarıdaki ölçütler karşılansa bile Google’ın yine de farklı bir meta açıklama göstermeye karar verebileceğini unutmayın. Diyelim ki bir kişi özellikle belirsiz bir sorguya giriyor. Bu sorgunun yanıtı web sayfanızdaki belirli bir metin snippet’i ile eşleşiyorsa, Google büyük olasılıkla meta açıklamanızı bu metin snippet’i ile geçersiz kılar.

Belirli bir sorgu için tam meta açıklamanızın gösterilmesini istiyorsanız, sorgunun olabildiğince alakalı olduğundan emin olun.

Açıklamanın orjinali;

“Arama sonuçlarında açıklamaları göstermek söz konusu olduğunda iki şey yapmaya çalışıyoruz. Bir yandan, sayfada bir anahtar kelime deposu gibi duran alakasız meta açıklamaların ne zaman yazıldığını anlamaya çalışıyoruz. Çok sayıda sayfada aynı açıklamaya sahip olabilirsiniz. Bu, muhtemelen sorunu çözmek için algoritmalarımızla atlayacağımız bir şey. Diğer taraftan, meta açıklamanın kullanıcının aradığı şeyle uyuşmadığı bir durumlarda, sayfanın kendisinden gerçekten aradıkları konuyla biraz daha alakalı bir şey seçersek, kullanıcının bu sayfanın neden kendisine sunulduğunu anlamasının daha kolay olacağını düşünüyoruz. Bunlar, arama sonuçlarında sağladığımız açıklamayı yeniden yazdığımız ana durumlardır. Dolayısıyla, sayfalarınızın benzersiz kısa açıklamalara sahip olduğundan ve snippet’e sığacaklarından emin olun.İşte o zaman, meta açıklamalarında ne olduğunu okuyup tekrar kullanma şansımız oldukça yüksek olacaktır.”

Web 2.0 Bağlantıları Spam Mı?

Web 2.0 teknolojisi, Web 1.0 teknolojisinden farklı olarak kullanıcıların sadece bilgi alan konumdan bilgi üreten, paylaşımda bulunan, tartışan vb kullanıcıların daha aktif olduğu internet ortamlarıdır.  Örneğin Vikipedi, Youtube, Flickr, Ekşi sözlük, Twitter, İnstagram, Facebook vb siteler gibi diğer kullanıcıların aktivitelerini görebildikleri, takip edebildikleri,  iletişime geçebildikleri,  internet yayın platformudur.

Mueller’in web 2.0 teknolojisi aracılığıyla alınan bağlantıların çocukça olduğu ve buralardan alınan bağlantıların spam olduğunu açıklaması çok da şaşırdığımız bir durum değil açıkçası. Burada amaç kaliteli içerik ve doğal bağlantılar olmalıdır. Web 2.0 ile kişi kendi bağlantısını kendisi oluşturuyor ve bunun okuma yazması olan herkes yapabilir. Odaklanmanız gereken konu burası değil.

SONUÇ

Mueller’in konuşmasından çıkardığımız sonuçları aşağıda özet halinde bulabilirsiniz:

 1. Google, nofollow bağlantılarının bir sinyal olarak kabul edilmesine izin veren yeni yöntemler kullanır. Bu, nofollow spam yorumunun işe yarayacağı anlamına gelmez. Bu, normal web sitelerinden gelen normal (doğal) nofollow bağlantısının bir sinyal olarak kabul edileceği anlamına gelir.
 2. Bir işletmeyi arama motorlarına tanıtmak link almaktan daha fazlasını kapsar.
 3. Bir tuğla ve harçtan oluşan bir web sitesine trafik oluşturmak bir tuğla ve harca ayrı ayrı trafik oluşturmakla ilgilidir. Her iki durumda da, rakiplerinizden daha iyi için işinizi farklı hale getirmenin yollarını bulmanız gerekir.
 4. Neden sıralamalarda yer alamadığınızla ilgili bahanelerden kaçının. Yanlış olduğunu düşündüğünüz konulara odaklanmak, daha iyi pozisyonlara gelmenize yardımcı olmayacaktır. En iyi strateji, en üst sıradaki sitelerin neden üst sıralarda yer aldığına odaklanmaktır.
 5. Eski tarz geleneksel toz kaplı sıralama sinyallerinden daha fazlasına odaklanın. Bunun yerine, üst düzey bir siteyi kullanıcılar için önemli kılan yeniliklere odaklanın.
 6. Meta açıklamalarınızda alaka düzeyini ön planda tutun.
 7. Dedektifseo’yu takip etmeye devam edin.

John Mueller’in yaptığı açıklamanın tam videosu aşağıda mevcuttur. İyi sıralamalar almanız dileğiyle.

Yazar Hakkında

Mehmet Akif Özdemir

Dedektifseo Kurucusu
SEO
Wordpress
Dijital Pazarlama Tutkunu

Yorum Yap