Backlink SEO

Kaliteli ve Doğal Backlink Alma Yöntemleri

Bugüne kadar okuduğunuz ve araştırdığınız materyallerde kaliteli ve doğal backlinklerin ne kadar önemli olduğunu vurgulayan anlatımlar olduğunu farketmişsinizdir.

Backlinklerin kaliteli ve doğallığı satın alınması ya da ücretsiz elde edilmesinden de öte Google yönergelerine ne kadar uygun olduğu ve doğal göründüğü ile ilgilidir. Backlinkler, bağlantı aldığınız mecralarda ziyaretçi gözüyle bakıldığında zorlama durmuyor, reklam olduğu anlaşılmıyor ve ziyaretçiye fayda sağlıyorsa bu bağlantılar doğal yani “organik backlinktir”.

En doğal ve kaliteli backlink hangisidir? Bu sorunun cevabını şu şekilde verebiliriz; site sahibinin iradesi dışında gerçekleşen eylem ve yönlendirmeler söz konusu olduğunda alınan bağlantı en doğal backlink çalışmasıdır. Bu doğrultuda doğal bağlantıların oluşması için markalaşma, farklılık ve sağladığınız faydalara ağırlık vermelisiniz.

Aslında doğal backlink kavramını olumsuz açıdan da değerlendirebiliriz. Markanız övüldüğü kadar kötülense bile bu durum, ziyaretçilerde merak duygusu uyandırabilir. Bu merak duygusu sitenizin ziyaretçi trafiğine etki edeceği gibi site dışı SEO çalışmalarınıza da katkı sağlayacaktır.

Ayrıca backlinklerin önemini yitirdiğine dair genel bir algı oluşmaktadır. Bu konunun biraz yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. Öncelikle buna bir bakalım.

Backlinkler Önemini Yitirdi Mi?

Off-page SEO çalışmalarının amacı düşünüldüğünde önemini yitirmedi diyebiliriz. ANCAK! birçok yöntem önemini yitirmeye başlamıştır. Hatta bu yöntemler faydadan çok sitenize zarar vermeye başlamıştır.

Backlinklerin hala önemini korumasının nedeni Google’ın yapay zekasının hala öğrenme ve gelişme çağında olmasından kaynaklanmaktadır. Sonuçta referans bağlantılar sitenizin Google tarafından fark edilmesini sağlayan yöntemlerdir.

Oluşturduğunuz kaliteli içerikleri bir şekilde kullanıcılara ulaştırmalısınız. Bunun için organik arama sonuçlarında sayfanızı yukarılara taşımalısınız. Bir sayfanın arama sonuçlarında üst sıralara çıkması öncelikle Google’ın sitenizi fark etmesine bağlı. Alanınızda bugüne kadar yazılmış en faydalı içeriği sunabilmeniz için referans bağlantı çalışmalarıyla öncelikle ilgili ziyaretçileri içeriğinize çekip, ziyaretçilerinize sunduğunuz kullanıcı deneyimini aldığınız bu backlinkler sayesinde Google’a göstermelisiniz.

Bu yöntemin sürekliliği ve kalitesi sayfanızı ilk sıralara kadar taşıyabilir. Backlinlerin önemi hala sıralamalara etki etmesinden dolayı geçerliliğini korumaktadır.

Backlink Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Backlink alırken dikkat edilmesi gereken konu, bu yönlendirmeleri ihtiyaç halinde ve güvenilir kaynaklardan alıyor olmanızdır.

Konuyu daha netleştirmek için örnek üzerinden gidelim. Yaşadığınız şehirde görüş açınızda olupta farketmediğiniz bir çok kişi, kurum ve olay meydana gelir. Örneğin arabanızın lastiği patladığı zaman etraftaki lastik tamircileri hemen aklınıza gelmeyebilir. Veya etrafınızda birçok lastik tamircisi varsa hangisini tercih edeceğinize karar veremeyebilirsiniz. Tüm şartların eşit olduğunu farzedelim. Bu durumda yapacağınız ilk şey güvenilir olanı tercih etmek olacaktır. Yakınlarınızda bulunan insanların önerileri bu konuda size yardımcı olacaktır.

Şimdi bu örneği SEO çalışması yaparken düşündüğünüzde backlink alırken dikkat etmemiz gerekenleri şu başlıklarda toplayabiliriz.

Backlinkleri İhtiyaç Halinde ve İhtiyacı Karşılayacak Şekilde Alın: Kısacası bağlantı aldığınız platform, içeriğinizle ilgili araştırma yapanların olduğu ilgili kişilerden oluşmalıdır. Bu sayede sitenize trafik çekebilir ve Google’ın içeriğinizi daha hızlı farketmesine fayda sağlarsınız.

Güvenilir Kaynaklardan Backlink Alın: İhtiyaç halinin karşılanmasının yanında paylaşım platformunun da güvenilir olmasına dikkat edin. Hergün aynı değerde bilgilerin paylaşıldığı, “en doğru-en ayrıntılı bilgiler için sayfamızı ziyaret edin” tarzında benzer birçok paylaşımla çöplük haline dönüşmüş platformlardan uzak durmanız uzun vadede size fayda sağlar.

Ayrıca Google kalite yönergeleri ve sitenizin ziyaretçileri doğrultusunda backlink alırken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

  • Doğal olmayan ve doğal gözükmeyen backlinklerden uzak durun.
  • Yaptığınız yönlendirmeler açık ve anlaşılır olsun. Ziyaretçi, ihtiyacının karşılandığından emin olmalı.
  • Karşılıklı backlikleri aşırı kullanmaktan sakının.
  • Ana kelimelerinizden aşırı şekilde bağlantı almamaya özen gösterin.
  • Toplu backlink satan programlardan uzak durun.
  • Kalitesiz dizin ve imleme platformlarından backlik almamaya dikkat edin.

Özet olarak bir dönem Google’ın en önemli sıralama kriterlerinden biri olan ve farklı sitelerden alınan backlink sayısına önem veren PageRank algoritması artık çok uygulanmıyor. Bu nedenle bağlantılarınızın sayısına değil, kalitesine odaklanmalısınız.

Doğal ve Kaliteli Backlinler Nereden ve Nasıl Alınır?

Google, backlinkleri referans bağlantı olarak görür. Sitenizin referansları ne kadar kaliteli ve doğal ise Google tarafından ödüllendirilme ihtimaliniz o kadar yüksektir.

Bunu bir iş başvurusu olarak da düşünebilirsiniz. Gösterdiğiniz referanslar ne kadar etkili ise alacağınız sonuçta o kadar etkili olur.

Siteniz için ne kadar etkili referans alırsanız sıralamalarda o kadar etkili sonuçlar alırsınız. Şimdi doğal ve kaliteli backlinkler nereden alınır? buna bir bakalım.

Forum Siteleri

Form siteleri hala kullanıcı etkileşiminin en yüksek olduğu mecralardan bir tanesidir. Forum sitelerinden backlink alırken öncelikle kendi sektörünüzle alakalı, hedef kitlenizin aktif kullandığı forumları tercih etmeliyiz. Bu aldığınız bağlantıların güvenilir kaynaktan alındığını Google’a gösterecektir.

Belirlediğiniz forumlarda bulunan konu içerikleriyle kendi içeriğinizi kıyasladıktan sonra, sitenizin içeriklerini en iyi tanıtacağınız konu başlıklarını belirlemelisiniz. Kullanıcıların ihtiyacına cevap verecek konuları belirlemek önemli.

SEO’da artık etkileşime yönelik bir devire doğru gidiyoruz. Bu nedenle kalıplaşmış ifadelerden uzak, kullanıcıların ihtiyacını karşılayacak adımlar atmalısınız. Mesela bir telefon satıyorsanız herkesin telefon paylaşımı yaptığı forum sitelerinde, tanıtımlarınız belki görülmeyebilir. Ancak farklı bir alanda “şu model telefonu nereden bulabilirim?” şeklinde sorulmuş bir soruya yönlendireceğiniz bağlantı ile ziyaretçiyi direk alışverişe yönlendirebilirsiniz. Bundan dolayı dikkat etmeniz gereken en önemli kriter ihtiyacı karşılamak olmalıdır.

İpucu: Anahtar kelimenizin geçtiği forum sitelerini listelemek için, Google üzerinden aşağıdaki aramayı gerçekleştirebilirsiniz.

intitle:”anahtar kelime” intext:”powered by vbulletin”

intitle:”anahtar kelime” intext:”MyBB Group”

intitle:”anahtar kelime” intext:”powered by phpBB”

Bloglar

Bloglar, hızlı ve kolay backlink kazandıran platformlar olduğu için fazlaca rağbet görmektedir. Bununla birlikte backlink programları vasıtasıyla en kolay bağlantı alınan mecralar olduğu için, zarar verme potansiyeli yüksek olan platformlar da bloglardır.

Bloglardan doğal bağlantı almanın bir kaç farklı yöntemi vardır. Bunlardan birincisi kendi sitenize ait olan blog sayfasından alınan doğal bağlantılar. Diğer bir yöntem ise paravan blog siteleri aracılığıyla oluşturulmuş paravan ağlardan aldığınız bağlantılardır.

Burada asıl amaç “güvenilir kaynaklardan” ve sitenizin uzmanlık alanıyla ilgili bloglardan alınan bağlantılardır. Mesela bunun için alakalı blogları listeleyip konuk yazarlık kabul edip etmedikleri konusunu araştırmanız faydalı olabilir. Bu sayede sayfanın güvenilir olmasının yanında kitlenizin aktif olduğu blog sayfalarında konuk yazarlık yapmanız bağlantı ve yönlendirmelerinizin de değerini artıracaktır.

İpucu: Anahtar kelimenizi içeren blog sayfalarını bulmak için Google’da aşağıdaki aramaları yapabilirsiniz;

intitle:”anahtar kelime” intext:”powered by wordpress”

intitle:”anahtar kelime” intext:”leave a comment”

intitle:”anahtar kelime” intext:”reply to post”

Profil ve yorum backlink konusuna gelince, rakiplerden backlink almak her ne kadar değerli ve önemli olsa da bu durumun rakip tarafından farkedilmesi sitemize faydadan çok zarar verebilir.

Rehber ve Dizin Siteleri

Dizinler kategorilere ayrılmış bir site deposudur diyebiliriz. Dizinlerin önemi DMOZ ile ortaya çıkmıştır. DMOZ, Google dahil birçok arama motorunun takip ettiği bir dizin sitesi iken 2017 yılında kapatılmıştır.

Aslında dizin ve rehber sitelerini Site Dışı SEO çalışmalarından ziyade yerel SEO çalışmalarında bulunabilirlik açısından kullanmanız daha çok faydalıdır.

Günümüzde bir çok dizin ve rehber sitesi link çöplüğüne dönüştüğünden dolayı bu tarz sitelerden backlink almanız sitenize faydadan çok zarar verebilir. Bu nedenle backlink almak istediğiniz dizin ve rehber sitelerini özenle belirlemelisiniz. Bunun yanında sektörünüzle alakalı bir dizinde yer almanız daha çok faydalıdır.

Örneğin; İzmit’te bir su tesisatçı dükkanınız olduğunu ve dükkanınıza ait İzmit odaklı web sitesinin tanıtımını ve İzmit’te ki görünürlüğünü artırmayı amaçladığınızı varsayalım. Sitenizi kayıt edeceğiniz siteler arasında size en çok fayda sağlayanı İzmit’te bulunan tesisatçıların listelendiği bir rehber sitesi ya da Kocaeli’de bulunan tüm tesisatçıların listelendiği bir dizin-rehber sitesi olacaktır.

Sözlükler

Ekşi Sözlük sitesini duymayanınız yoktur herhalde. Bu sitenin ülkemizde bir çok kitleye hitap etmesi ve bununla birlikte birçok sözlük platformları oluşturulması, sözlük sitelerinin SEO çalışmalarında ki etkisini de artırmıştır.

Sözlük sitelerinden herhangi bir entry üzerinden backlink almaktan ziyade, buradaki ziyaretçi kitlesini yönlendirecek entry’ler ile sitenizin tanıtımını yapmalısınız.

Sözlük sitelerinden etkileşimli backlink almak için ise, hedef kitlenizin yer aldığı sözlük ve konu başlığını belirledikten sonra, bu konu başlığı altında konu açmanız gerekir.

İçerik Paylaşım Siteleri

Ülkemizde içerik paylaşım siteleri arasında bilinir olanı Onedio platformudur. Bu içerik paylaşım sitesinden sonra, bu kategori ve konseptte onlarca site yayına açılmıştır.

Onedio vb sitelerde kategorilere ait kurallara uygun şekilde oluşturacağınız içeriklerle bir çok kitleye ulaşabilir, bu kitleyi daha kaliteli içeriklerinizin olduğu kendi sitenize yönlendirebilirsiniz.

Bu sitelerde içerik yayınlarken tıpkı kendi sitenizde yayınlar gibi kullanıcı deneyimini ön planda tutarak kaliteli bir yayın yaptığınızı ve daha fazlasını kendi sitenizde yayınladığınız algısını oluşturmalısınız.

Haber Siteleri

Öncelikle haber siteleri tanıtım yazısı pazarlama platformlarına dönüştüğünden dolayı buradan tanıtım yazısı alırken emin adımlar hareket etmelisiniz. Bir çok sitenin tanıtım yazısı aldığı haber sitelerinden alınan tanıtımlar belirli bir süre sonra silindiğinden dolayı sitenize faydadan çok zarar verebilir. Çünkü Google algoritmaları bir süre sonra kaldırılan bu bağlantıdan sonra bunun yapay ve ücretli olduğu sinyalini alabilir.

Bunun önüne geçebilmeniz için aldığınız tanıtım yazılarının süresiz olmasına ya da süre bitimi sonrasında tekrar tanıtım yazısı alabilecek durumda olmanıza dikkat etmelisiniz.

Şunu da unutmayın haber siteleri Site Dışı SEO çalışmaları için etkili olsa bile olmazsa olmaz değildir.

Diğer Yöntemler

1. Sosyal medyalar günümüzde en etkin kullanılan iletişim ağlarıdır. Bu nedenle sosyal medya hesaplarınızı aktif bir şekilde kullanmaya dikkat edin. Bu sayede doğal ve kaliteli backlinkler alabilirsiniz.

2. Sitenizde yayınladığınız kaliteli içerikleri pdf formatına çevirerek pdf paylaşım sitelerinde aktif olan kullanıcılara ulaştırabilirsiniz.

3. Sitenizin mobil uygulamasını yaptırabilirsiniz. Bu sayede kalıcı bir şekilde kaliteli ve doğal backlink kazanmış olursunuz.

Aslında bu listeye onlarca madde eklenebilir. Burada amaç backlinkeri nereden alabileceğiniz değildir. Amaç; kaliteli ve doğal backlink nereden ve nasıl alınır? bunu analiz ederek kendi sektörünüze uygulamanızdır.

Yazar Hakkında

Mehmet Akif Özdemir

Dedektifseo Kurucusu
SEO
Wordpress
Dijital Pazarlama Tutkunu

1 Yorum

  • backlinkle aradıgım birtakım bilgileri buldum içerikleriniz güzel okurken sıkılmadan keyifle okudum elinize saglık

Yorum Yap