SEO

Kırık Link Nedir? Nasıl Düzeltilir?

kırık link nedir? nasıl düzeltilir?

Kırık Link Nedir?

Kırık link, bir web sayfasında aha önceden yayında olan, ancak artık ulaşılamayan her tür link çeşididir. Eğer bir linke tıklandığında 404 hata sayfasına yönlendirme varsa, o kırık linktir. 

“404 Hata: Aradığınız Bulunamadı” gibi bir sayfa ile karşılaşmak kullanıcı için ne kadar büyük bir hayal kırıklığı öyle değil mi?

İşte bir web sayfasında kullanılan bağlantılarda herhangi bir kopukluk, silinme vb gibi bir durum var ve bu bağlantı mevcut bir sayfaya yönlendirilmemiş ise karşımıza kırık link (broken link) olarak çıkacaktır.


Kırık Linklerin SEO’ya Etkisi Nedir?

SEO için en önemli başlıklardan bir tanesi kullanıcı deneyimidir. Eğer sayfamızda kullanıcı 404 hatası ile karşılaşırsa vakit kaybetmeden sayfamızı terk eder.

Bu durum sayfamızın hemen çıkma oranını artıracağı gibi google botlarının da sayfamızı sağlıklı indekslemesine engel olacak. Haliyle sayfamızdaki kopuk linkler seo puanımızı aşağılara çekecek.

Eğer etkili seo çalışması yaparak sayfanızı optimize etmek için çaba sarfediyorsanız kopuk linklere ayrı bir sayfa açmalısınız.

Seo uyumlu sayfalar kullanıcı deneyimi ile ölçeklenir. Kullanıcı deneyimi ise sayfamızın kalitesi ile değer kazanır.


Kırık Link Nasıl Tespit Edilir?

Sayfamızda bulunan ölü linkleri düzeltmek için önce tespit yapmamız gerekir. Bunun için bir çok analiz aracı var ancak ben size dead link checker kullanılmayan link tespiti nasıl yapılır? bunu göstereceğim.

Önce deadlink checker web sayfasına giriş yapıyoruz ve sayfamızın URL’sini aşağıda bulunan görseldeki gibi arama kısmına yazıyoruz.

kırık link tespiti
Deadlink Checker Kullanımı

URL’mizi arama kısmına yazdıktan sonra check butonuna basıyoruz. Sayfamızın tüm linkleri aşağıdaki görselde olduğu gibi tek tek kontrol ediliyor.

kırık link nedir
Deadlink Checker Kırık Link Bulucu

Sayfamızın analizi bittikten sonra deadlink checker bize sayfadaki tüm hatalı linklerin listesini veriyor.

Kırık link bulma
Deadlink Checker Kırıl Link Bulma

Kırık Linkler Nasıl Düzeltilir?

Sayfamızdaki bozuk linkleri tespit ettikten sonra kırık linkler nasıl düzeltilir? buna bir göz atalım.

# Tespit ettiğimiz bu kopuk bağlantıların halen çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Çalışmayan linkler sitenin herhangi bir yerinde buton vs. türünde veya yazı içerisinde bulunuyorsa bunları kaldırın ve bu linkleri 301 yönlendirme ile ilgili sayfalara yönlendirin.

# Eğer wordpress altyapısı kullanıyorsanız Redirection ya da Broken Link Checker yönlendirme eklentileriyle bu işlemi çok daha rahat yapabilirsiniz.

Ayrıca site içi ağınızda bulunan yönlendirme linklerini de kontrol edip, artık kullanılmayan linkleri kaldırmalısınız. Çünkü daha önce yayında olan bir yazınıza başka bir içeriğinizden link vermiş olabilirsiniz. Daha sonra bu yazıyı değiştirir ya da yayından kaldırırsanız yönlendirme kırık link olarak karşımıza çıkar.

Tüm düzeltme ve yönlendirmeler bittiğinde tüm siteyi tekrar kontrol edin.

Kırık Link Bulma ve Düzeltme yöntemlerini bu yazımda sizlerle paylaştım. Umarım yazımı faydalı bulmuşsunuzdur. Memnuniyetlerinizi yazımı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak ya da yorum yaparak gösterebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Mehmet Akif Özdemir

Dedektifseo Kurucusu
Seo
Wordpress
Dijital Pazarlama Tutkunu

2 Yorum

  • Dijital dünya ile daha yeni tanıştım ve aklımda ki soru işaretlerini gidermemde yardımcı oldu teşekkürler. Elinize sağlık.

Yorum Yap