Google Algoritmaları

Mobilegeddon Algoritması

Mobilegeddon Algoritması, arama sonuçlarında mobil uyumlu sitelerin sıralamalarını iyileştirme amacı ile 2015 yılında yayınlanmıştır. Yayınlanana kadar sitenin mobil uyumlu olup olmaması önemli değildi.

Google’ın Mobilegeddon güncellemesi hakkında açıklaması:

“Mobil cihazlarda arama yapmak söz konusu olduğunda, bilgiler mobil cihazlara uygun web sayfalarında kullanıcılar en alakalı ve en iyi sonuçları almalıdır.”

Google, bu güncellemenin mobil cihazlardaki arama sıralamalarını ve global olarak tüm dillerdeki arama sonuçlarını etkileyeceğini belirtmiştir.

Ayrıca güncelleme tüm web sitesi için değil, ayrı ayrı sayfalar için geçerli olacak şekilde yayınlanmıştır.

Mobilegeddon ile gele değişiklik basit ve muazzamdı. Algoritma yayınlandığı zaman mobil uyumlu olan sayfaları  ödüllendirmekten daha çok, kullanıcı deneyimini artırmak için mobil uyumlu olmayan sayfaları sıralamalarda geri plana atmıştır.  

Aslında Mobilegeddon, sadece bir algoritma güncellemesi değil, Google için kültürel bir değişimin öncüsüdür diyebiliriz. Çünkü Google tüketici davranışını döndürme ve bunlara uyum sağlama kararı aldı. 

Google, bir kullanıcının arama motorlarıyla olan deneyimini neden bu kadar önemsiyor? Çünkü gelirlerinin büyük kısmı hala ücretli reklamlardan geliyor. Bu nedenle mümkün olan en iyi deneyimi sunmak istiyorlar.

Uzmanlar çoğunlukla, güncellemenin amaçlandığı gibi çalıştığını belirtmiştir. Mobil uyumlu olmayan sayfalar mobil arama sonuçlarından olumsuz etkilendi ve SERP’lerde düşmeye başladı.

Bu güncelleme web sitelerini kesinlikle mobil uyumlu olmaya teşvik etmekle ilgili olsa da, güncellemeden önce insanlara harekete geçmeleri için bilgi vererek değişimi nasıl etkileyebileceklerini görmek için bir uyarı niteliğindeydi diyebiliriz.

Google, kullanıcılarına değişiklik yapma ve sayfalarının mobil cihazlara uygun bir sürümünü oluşturma zamanını vermiş, bu da kullanıcıları için daha iyi bir deneyim oluşturma konusunda site sahiplerine avantaj sağlamıştır. Sonuç olarak kimse mobilegeddon algoritma güncellemesinden şikayet edemedi.

Zamanla web siteleri daha fazla mobil uyumlu hale geldi ve bu da herkes için daha iyi bir web deneyimi sağladı.

Google, kullanıcı deneyimini olabildiğince iyileştirmeye ve bunu piyasadaki kullanıcı davranışları ve eğilimleri ile hizalamaya takıntılıdır. Aslında bu güncelleme doğrudan organik arama ile ilgili değildi. Daha çok mobil yönünde trend olan tüketici davranışlarına yanıt vermekle ilgiliydi.

Mobilegeddon’un Sonuçları

Google bu güncellemeyle aslında aşağıda belirteceğimiz şeylerin de mümkün olabileceğini göstermiş oldu:

  1. Bir güncelleme sadece sıralama cezası vermek dışında insanlara sitelerini nasıl tasarlaması gerektiği konusunda teşvik edici olabilir.
  2. Her algoritma güncellemesinin sonuçlarının anlaşılması kafa karıştırıcı olmak zorunda değildir.
  3. İnsanlara bir değişikliğe hazırlanmak için yeterli zaman tanıdığınızda, bir tepkiyle karşılaşmazsınız.

Bugüne kadar bu, Google’ın algoritma güncellemeleriyle ilgili yaptığı en sorunsuz ve en başarılı güncelleme oldu diyebiliriz.

Siz de web sitelerinizi bu algoritma çerçevesinde mobil uyumlu hale getirerek hem sıralama avantajı elde edersiniz, hem de olası bir yeni güncellemeden de olumsuz etkilenmezsiniz.

Yayınlanan diğer algoritma ve etkileri ile ilgili detaylı bilgiler için https://dedektifseo.com/google-algoritmalari/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Mehmet Akif Özdemir

Dedektifseo Kurucusu
SEO
Wordpress
Dijital Pazarlama Tutkunu

Yorum Yap