SEO

Negatif Seo Rehberi

negatif seo

Siteniz arama sonuç sayfalarında hızla geriye düşmeye başladıysa, yükselmekte zorlanıyorsa ve ziyaretçi trafiği ciddi oranda azaldıysa sitenize karşı negatif seo saldırısı yapılmış olabilir.

Bazı kişi ya da firmalar rakiplerinin sıralamalarda geriye düşmesine yönelik çalışmalar yaparlar. Bu çalışmalara negatif seo saldırıları denir. Bu saldırılardan korunmak için öncelikle negatif seo nedir? nasıl uygulanır? bunları iyi bilmelisiniz.

Bu yazımda negatif SEO saldırılarından gol yememeniz için tüm ayrıntıları sizlerle paylaşıyor olacağım.

Negatif Seo (Anti Seo) Nedir?

Negatif Seo, arama motoru optimizasyonunun tam tersi yönünde uygulanan yöntemdir. SEO uygulamaları bir sayfanın, arama sonuçlarında görünürlüğünün arttırılmasını hedefler. Negatif seo (Anti Seo) ise bu işlemin tersini, bir sitenin arama sonuçlarındaki sıralamasını düşürmeyi amaç edinir.

Negatif seo sadece rakipler tarafından uygulanmayabilir. Sitenizi optimize ederken uyguladığınız yanlış bir strateji sonucu kendi sayfanızın da sıralamasını düşürebilirsiniz.

Olumsuz seo saldırıları hackleme gibi sitenizin genel görünümü ve işleyişinde bir değişikliğe sebep olmaz. Tamamen sıralama düşürmeyi amaç edinir.

Şimdi Google sıralamalarını negatif etkilemeyi amaç edinen negatif seo neden uygulanır, bu uygulamalardan nasıl korunulur, nasıl anlaşılır buna değinelim.

Negatif SEO ne amaçla kullanılır?

 1. Rakipleriniz sizin sıralamalardaki konumunuzu düşürmek için yapabilirler. Bu yönteme sıralama budama denir.
 2. Siteniz hakkında yapılan kötü bir haberi ya da bilgiyi alt sayfalara göndermek için yapılabilir. Bu yönteme sanal imaj çalışması da denir.
 3. Kişisel nedenlerle yapılabilir.

Biraz araştırma yaptığınızda negatif seo çalışması yapan ajanslar olduğunu göreceksiniz. Yani olumsuz seo saldırıları birçok amaçla yapılabilir. Mesela, SEO ajansı ile sözleşmesini sona erdiren firmaların bu ajansların negatif seo saldırılarına maruz kalma olasılığı ajans yetkilisinin ahlaki durumuna da bağlı olabilir.

Negatif SEO nasıl yapılır? Nasıl Anlaşılır?

negatif seo nedir?

Anti-Seo çalışması, normal SEO çalışması gibi sayfa içi çalışmasına yönelik olabileceği gibi sayfa dışında da gerçekleştirilebilir. Yani negatif on-page ve negatif off-page diye ayırabiliriz.

On-Page Negatif Seo

Bu yöntem daha çok sitenizin güvenlik açıklarını fırsata çevirmeyi amaç edinir. Robot.txt dosyanızın değiştirilmesi, tüm resimlerin alt etiketlerin değiştirilmesi, sitenize virüs yüklenmesi, sayfa yönlendirmelerinin iptal edilmesi şeklinde uygulanabilir.

Off-Page Negatif Seo

En çok tercih edilen yöntem site dışı negatif seo saldırılarıdır.

Sitenize dış kaynaklı gelen bağlantılar genelde sıralamalarınızı olumlu etkiler. Ancak alakasız ve spam içerikli dış kaynaklardan gelen yoğun bağlantılar google tarafından fark edildiği zaman sayfanız cezalandırılır. Sayfa dışı negatif seo çalışması yapanlar genelde backlink saldırısı yöntemini kullanır.

Telif hakkı şikayetleri, kopya site oluşturma, sahte sosyal medya linkleri, site hızını yavaşlatma, içeriklerinizin daha otoriter sitelere yüklenmesi, DDOS saldırıları, sahte reklamlar, spam saldırıları gibi birçok yöntem de kullanılabilir.

Siteniz arama sonuçlarında hızla düşüşe geçmişse ve eski konuma çıkmakta zorlanıyorsanız sitenize karşı negatif seo (anti-seo) çalışması yapılmış olabilir. Negatif seo çalışması daha çok rekabetçi sektörler uygulanır ve yüksek riskli yöntemlerdir. Daha sakin sektörlerde eğer kişisel bir sebep yoksa uygulanma riski düşüktür.

Web sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını, aldığı backlinkleri , sitenizden çıkan dış bağlantıları ve içerikleri düzenli aralıklarla analiz ederek olumsuz seo saldırısına maruz kalıp kalmadığınızı takip edebilirsiniz.

Web sitenizi sıralamalarda yükseltecek olan en etkili seo tekniklerine https://dedektifseo.com/en-etkili-seo-teknikleri/ bağlantısına tıklayarak

Negatif Seo Saldırılarından Nasıl Korunulur?

Negatif seo saldırılarından korunmak için öncelikle sitenizi sürekli olarak analiz etmelisiniz. Bu saldırılardan korunmak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz ;

 • Sitenizin düzenli backlink analizi ile sitenize zarar veren düşük kaliteli bağlantıların google disavow tool aracılığı ile reddedilmesi ve bu linklerin kaldırılması.
 • İçeriklerinizin düzenli şekilde analizi ile yinelemeye sebep olacak durumların önüne geçilmesi. (Tekrar eden başlık ve içeriklerinizi tek yazıda birleştirebilir ya da silebilirsiniz)
 • Alakasız sitelerden link satın almayın
 • Spam yorum yaparak sitenize bağlantı almayın.
 • Başka bir sitede bulunan içeriği rewrite ederek sitenizde yayınlamayın.
 • Birbirinin aynısı siteler ya da alt sayfalar yapmayın.
 • +18, Yabancı kaynaklı, Hacklenmiş, Spam sitelerden gelen backlinkleri sitenizden temizleyin.
 • Sitenizi Google Search Console ve Bing Webmasters Tools’a ekleyerek belli periyotlarla bu araçlardaki raporları analiz edin.
 • Google Analytics aracı ile hemen çıkma oranları, açılış sayfaları gibi raporları takip edin.
 • Sitenizin güvenlik kontrollerini düzenli olarak yapmalısınız.
 • Sitenizin hız testlerini düzenli olarak yapın.
 • Sitenizin içeriklerini başkası hazırlıyorsa kopya içerik araştırmaları yapın.
 • Sitenizden çıkan dış linkleri düzenli olarak kontrol edin.
 • Sosyal medya izleme araçları ile web sitenizin takibini yapın.
 • Sayfa yönetici girişlerinde kullandığınız şifreleri güçlü şekilde özel karakter içerecek şekilde oluşturun.

Sonuç

Olumsuz seo saldırıları konusunda Google ve Bing site sahiplerinin yanında yer almaktadır. Ancak bu araçların saldırı olduğunu anlaması biraz zaman alabilir. Bu nedenle sitenizin sıralamalarını, hızını, bağlantılarını, içerik yapısını sürekli analiz etmenizde fayda var. Hackleme yöntemlerine karşı ise güvenlik duvarınızı sağlamlaştırmanızı öneririm.

Olumsuz seo saldırıları ile ilgili içeriğim umarım faydalı olmuştur. Yorum yapmayı ve makalemi sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmayı unutmayınız.

g

Yazar Hakkında

Mehmet Akif Özdemir

Dedektifseo Kurucusu
Seo
Wordpress
Dijital Pazarlama Tutkunu

Yorum Yap