Google Algoritmaları

Google Penguen Algoritması

Google 2012 yılında manipülatif bağlantıları hedef alan ve daha sonra Penguen Algoritması olarak adlandırılacak olan “web spam” algoritması güncellemesini başlattı.

2012 yılında bir konferans esnasında konuşan Cutts Penguen hakkında şunları söyledi:

“Şu anda düşük kaliteli içerikle başa çıkmak için tasarlanmış bir şeye bakıyoruz. Panda ile başlayan mücadele sonrasında hala çok fazla spam olduğunu fark ettik. Penguen bunun üstesinden gelmek için tasarlandı.”

Penguen algoritmasının amacı; Google yönergelerini manipüle eden ve siyah şapka SEO teknikleri ile kazanılmış ve doğal olmayan backlink profillerini tespit ederek sıralamalarının düşürülmesini sağlamaktır. Ayrıca en önemli amacı referans bağlantılarda kullanılan spamlama tekniği üzerinde daha fazla kontrol sağlamak ve etkinliğini azaltmaktır.

2016 yılında gerçek zamanlı olmasıyla birlikte çekirdek algoritmaya dahil edilmiştir.

Google Penguen algoritması piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra, manipülatif bağlantı teknikleri kullanan veya backlink profillerini bol miktarda düşük kaliteli bağlantılarla dolduran web siteleri, organik trafik ve sıralamalarında ciddi düşüşler görmeye başladı.

Penguen algoritmasından önce, Google tarafından bir sayfa tarandığında, dizine eklendiğinde ve analiz edildiğinde bağlantı hacmi yani backlink sayısı yüksek olan bir web sayfasının otorite puanı daha yüksek olurdu. Bu sayede sıralamalarda da bu sayfalar üste çıkardı.

Bunun anlamı; bağlantı hacmi yüksek düşük kaliteli web sitelerinin, organik arama sonuçlarında olması gerekenden daha belirgin konumlarda görünüyor olmasıdır.  

Penguen Algoritması: Backlinklerin doğallığı, mevcut linklerin etkileşimi, zararlı yazılım ve yetişkinlere yönelik sitelerden gelen bağlantıların ve kalitesi düşük linklerin değerlendirilmesi görevini yerine getirir.

Kaliteli içerik mücadelesinin Panda algoritması ile başlamasından sonra manüpilatif bağlantıların etkisini hala sürdürüyor olması penguen algoritmasına olan ihtiyacı artırmıştır.

Penguen web sitelerinin kazandıkları bağlantı türlerini değerlendirerek, doğal ve ilgili bağlantıların işaret ettiği web sitelerini ödüllendirmeye başlamıştır. Aynı zamanda spam bağlantılı web sitelerinin de sıralamasını düşürmüştür.

Penguen Cezasından Korunma

Penguen algoritması güncellemesi sırasında trafik kayıplarının en büyük nedenleri doğal olmayan spam bağlantılardır.

Penguen algoritma güncellemesinden etkilenmemek için düzenli şekilde web sitenize gelen bağlantıları takip etmelisiniz. Bu bağlantılardan sitenize zarar verebilecek olanları Google Disavow Tools ile reddetmelisiniz.

Ayrıca sitenize Anti-SEO çalışması da yapılmış olabilir. Bunun önüne geçmekte yine yapacağınız düzenli analizlere bağlıdır.

Zararlı bağlantıların tespiti ve reddetme işlemini Semrush aracı ile rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Detaylı kullanım rehberi için https://dedektifseo.com/semrush/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Not: Penguen bir sitenin sadece gelen bağlantıları ile ilgilenir. Bu siteden dışarıya giden bağlantılara bakmaz.

Anahtar kelime tabanlı yürütülen SEO çalışmalarında aldığınız bağlantılarda aşırı anchor text kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Algoritmanın bağlantı taraması sonrasında önceden tüm web sitesi etkilenirken, algoritmanın gerçek zamanlı olması ile birlikte sadece ilgili sayfa ceza almaktadır.

Kısa vadede size  “belki” fayda sağlayacak olan backlink paketleri sizi bu algoritmanın odağı haline getirebilir. Bu durumda alacağınız bir cezadan kurtulmak da öyle kolay olmayacaktır.

Ceza yemeniz durumunda ilgili sayfalara gelen bağlantıları reddederek, benzer konuda daha kaliteli içerikler yayınlayarak Google’a güven sinyali vermelisiniz.

Web yöneticileri arasındaki yanılgılardan bir tanesi de edu ya da org uzantılı sitelerden gelen backlinklerin yüksek kaliteli olduğudur. Evet bu bağlantı doğal yollardan kazanılmış ve siteye fayda sağlıyorsa değeri yüksek bir backlinktir. Ancak birçok öğrencinin .edu alan adlarından bağlantı sattığı da bilinen bir gerçektir. Bu durumda bu bağlantılar da spam olacaktır.

Penguen algoritması ile ilgili diğer en büyük yanılgılardan bir tanesi de bunun bir cezalandırma algoritması olduğudur.

Şöyle düşünün: Belediye zabıtası işyerlerine kurallara uyduğu sürece ceza yazmak için can atmaz.  Bu durumda web siteleriniz de yönergelere uygun optimize ettiğiniz sürece kimse gelip sitenize ceza yağdırmaz.

Not: Google’dan manuel bir ceza almanız her zaman daha avantajlıdır. Çünkü manuel bir işlem Google tarafından size bildirim olarak iletilir. Sorunu düzeltmeniz için de geri bildirimde bulunmanız istenir. Ancak algoritmalar bu kadar merhametli değildirler.

Önemli: Gary Illyes 2016’da Penguen’in makine öğrenimi kullanmadığını açıklamıştır. Bu gerçekten de çok önemli bir açıklamadır.

Makine öğrenimi bir bilgisayara bir şeyin neye benzediğine dair ipuçları vererek tanımlamayı öğrenmesini sağlayan bir süreçtir. 

Örneğin bir telefonu bir bilgisayara tanımlarken telefonhakkında bir takım ipuçları vermemiz gerekir. Bunlar kamerası, hoparlörü, batarya ömrü, özellikleri, markası vs, vs olabilir.

Makine öğrenimi için verdiğiniz bu ipuçları sınıflandırıcılar olarak adlandırılır. Yani Penguen eğer makine öğrenimini kullansaydı, bir web sayfasının kendisine öğretilen kaliteli bir web sayfasının tanımlarını karşılayıp karşılamadığını anlamak için bu sınıflandırıcıları kullanacaktı. Bu durumda ise spam bir bağlantı sonrasında web sitenizin hemen cezalandırılacağı anlamına geleceği gibi, spam içerikler için de ters yönde bir etkisi olabilirdi.

Bunun nedeni kaliteli web sitesinin tanımları arasında spam içerikleri de web site sahipleri algoritmaya öğretmiş olabilirdi ki bu gayet mümkündür. Örneğin Türkiye’de yayın yapan web siteleri içerik yayınladığı içerikler de “Dünya’nın En Güçlü Ülkesi Türkiye’dir” bilgisine yer verirse bir süre sonra Google’da “dünyanın en güçlü ülkesi” aramasında Türkiye çıkar.

Makine öğreniminin somut bir örneğini de korona virüs salgını sırasında gördük. Salgın çıkmadan önce farklı bir markanın ismi olan corona, pandemi sürecinde gündeme oturmuştur. Google’da bunun bir virüs salgını olduğunu öğrenmiştir.

Sonuç olarak Penguen Algoritmasından etkilenmemek için kaliteli ve doğal bağlantı profillerinizi artırmaya çalışmalısınız. Bu sayede Penguen’in sarsıcı gücünün etkisinden de kurtulmuş olursunuz.

Cezadan Bir Türlü Kurtulamıyorum

Bazen web yöneticileri bağlantı profillerini temizlemek için çok uzun zaman geçirdikten sonra hala trafikte veya sıralamada bir artış görmezler. Bunun arkasında bir dizi olası neden vardır:

  • Algoritmik cezadan önce görülen ilk trafik ve sıralama artışı haksızdı ve kötü backlinkler sayesinde kısa süreli olarak gelmiştir.
  • Bağlantılar kaldırıldığında, daha değerli yeni geri dönüşler elde etmek için hiçbir çaba gösterilmemiştir.
  • Zararlı bağlantıların tamamı reddedilmemiştir. Veya reddetme işlemi esnasında faydalı bağlantılar da listeye dahil edilmiştir.

Çok fazla site sahibi, Penguen cezası kaldırıldıktan sonra hemen en üst sıralarda yer almaya başlayacaklarını zanneder.

İlk olarak, reddettiğiniz bazı bağlantılar muhtemelen yapay olarak yüksek bir sıralamaya katkıda bulunuyordu. Bu nedenle bu sıralamanın daha önce olduğu kadar yüksek olmasını bekleyemezsiniz.

Google Penguen Güncellemeleri

2012 yılında piyasaya sürüldüğünden beri Penguen algoritmasında bir dizi güncelleme ve yenileme yapıldı. Bu güncelleme ve getirilen değişiklikler:  

Penguen 1.1: (26 Mart 2012)

Bu güncelleme algoritmanın içindeki verilerin ilk yenilenmesiydi. Bu güncelleme ile birlikte algoritma yayınladığı zaman bağlantı profillerini temizleyen web siteleri sıralamalarda iyileşme yaşarken, olumsuz etkilenen siteler de olmuştur.

Google Penguen 1.2: (5 Ekim 2012)

Bu başka bir veri yenilemesiydi. İngilizce’deki sorguların yanı sıra uluslararası sorguları da etkileyen bir başka veri güncellemesidir.

Google Penguen 2.0: (22 Mayıs 2013)

Bu, algoritmanın teknik olarak daha gelişmiş bir versiyonuydu ve arama sonuçlarını bir hayli etkiledi. Penguen 2.0, İngilizce sonuçlarının yanı sıra diğer dillerin de yaklaşık yüzde 2,3’ünü etkiledi.

Bu güncelleme aynı zamanda spam link kontrolü için web site ana sayfa ve kategori sayfalarından daha derinlere inen ilk Penguen güncellemesidir.

Google Penguen 2.1: (4 Ekim 2013)

Penguen 2.1 sorguların yaklaşık yüzde 1’ini etkiledi. Bu güncelleme 2.0’ın devamı niteliğinde olmakla birlikte, spam bağlantı tespiti için daha derinlerde tarama yapılmıştır.

Google Penguen 3.0: (17 Ekim 2014)

Büyük bir güncelleme olarak adlandırılsa da, aslında farklı bir veri yenilemesini de beraberinde getirmiştir. Önceki güncellemelerden etkilenen web sitelerinin toparlanmasına izin verilirken, spam bağlantı uygulamasını kullanmaya devam eden siteler tespit edilerek cezalandırılmıştır.

Google Penguen 4.0: (23 Eylül 2016)

3.0 yenilemesinden neredeyse iki yıl sonra son Penguen algoritması güncellemesi başlatıldı.

Bu güncellemedeki en büyük değişiklik Penguen’in çekirdek algoritmanın bir parçası olmasıydı. Yani artık Penguen bir filtre görevi görmeyi bırakarak sıralama kriteri haline gelmiştir.

Çekirdek ile aynı anda çalışan Penguen, web sitelerini ve bağlantıları gerçek zamanlı olarak değerlendiriyor. Bu, bağlantı kurma veya düzeltme çalışmanızın anlık etkilerini görebileceğiniz anlamına gelmektedir.

Algoritmalar ve etkileri ile ilgili daha çok bilgi almak için Google Algoritmaları bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Mehmet Akif Özdemir

Dedektifseo Kurucusu
SEO
Wordpress
Dijital Pazarlama Tutkunu

Yorum Yap