Google Algoritmaları

Google Pigeon Algoritması Yerel Arama Sonuçlarını Nasıl Etkiledi?

Pigeon algoritması, yerel arama sonuçlarını iyileştirmek amacıyla 2014 yılında yayınlanmıştır. Algoritmanın amacı arama sorgusuna uygun yerel sonuçları listelemektir.

Şimdiye kadarki en büyük yerel arama algoritması değişikliklerinden biri olan Google Güvercin Güncellemesi, yerel işletmelerin organik aramadaki sıralama şeklini değiştirdi.

Yerel olarak alakalı yer (bina, işyeri) konumlarına sahip küçük işletmelerin boyut veya marka popülerliğine bakılmaksızın, bölgedeki diğer işletmeler kadar aramada göstermeyi hak ettiği fikri tam anlamıyla ortaya çıkmıştır.

Nihayetinde yerel arama sonuçlarını geliştirmek için, hem Google arama hem de Google Haritalar için yüzlerce sıralama sinyali geliştirildi. Bu aynı zamanda Google’ın konum ve mesafe sıralama parametrelerinin, kullanıcılara yakınlığa dayalı olarak yerel ve alakalı sonuçları iyileştirerek sıralamalara dahil etmesi anlamına geliyordu.

Pigeon algoritmasından önce, haritalardaki arama sonuçları ve kullanıcı deneyimi geleneksel aramanın sonuçlarından belirgin şekilde farklıydı. 

Şimdi hem Google Arama hem de Google Haritalar araması için arama motoru sonuç sayfası ve estetiği daha düzgün bir görünüme kavuşmuştur.

Pigeon algoritması ve haritalar

Pigeon’un amacı, yerel aramanın geleneksel organik aramaya olabildiğince benzemesini sağlamaktır. Ayrıca bir kullanıcının aramasının belirli bir yarıçapı ve alaka düzeyi dahilinde bulunan işletmeleri tercih ederek, yerel bir ortamda kullanıcılara en alakalı ve yararlı sonuçları sunmaktır.

Google, birçok işletmenin sıralama şeklini ve ne kadar görünür olduklarını değiştirmekle kalmadı, aynı zamanda kullanıcılara istedikleri bilgileri daha kısa sürede vermeyi de amaçladı. 

Pigeon (Güvercin) Algoritması güçlü bir organik varlığı olan yerel işletmeleri ödüllendirerek daha iyi yerel sonuçlar sunmaya başlamıştır.  

Temel olarak, Google şimdi kullanıcılara doğrudan belirli bir yerel işletme hakkında aranan bilgileri daha önce hiç olmadığı kadar hızlı ve kolay bir şekilde sağlamaya başlamıştır.  

Algoritmalar ve sonuçları hakkında daha fazlasına mı ihtiyacın var? O halde hemen Google Algoritmaları bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Mehmet Akif Özdemir

Dedektifseo Kurucusu
SEO
Wordpress
Dijital Pazarlama Tutkunu

Yorum Yap