Google Algoritmaları

Rankbrain Algoritması

Google’ın yapay zekaya geçiş aşamasında önemli bir adım olan Rankbrain algoritması, Nisan 2015 tarihinde yayına alınmıştır. Ancak Ekim 2015 tarihine kadar duyurusu yapılmamıştır.

Rankbrain algoritması ile ilgili yapılan ilk duyuru şu şekilde olmuştur:

“RankBrain, bilgisayarın anlayabileceği matematiksel varlıklara, büyük miktarda yazı dili yerleştirmek için yapay zeka kullanır. RankBrain, aşina olmadığı bir kelime veya kelime öbeği görürse, makine hangi kelimelerin veya kelime öbeklerinin benzer bir anlama sahip olabileceğini tahmin edebilir ve sonucu buna göre filtreleyebilir. Böylece daha önce hiç görülmemiş arama sorgularını ele almada daha etkili olur .”

Not: Google’da her gün gerçekleştirilen sorguların yaklaşık yüzde 15’i yenidir; yani daha önce hiç kimse bu terimleri aramamıştır.

RankBrain, yapay zeka sistemini öğrenmeye devam eden bir algoritmadır. Bu algoritma kullanıcıların hangi amaçla arama yaptığını ve ne istediğini anlayarak daha iyi sonuçlar vermek için yayınlanmıştır. Peki ama nasıl?

Milyonlarca web sitesi içerisinde bulunan tüm bilgiler varlık tanımlaması için birleştirilerek sorgu sonuçlarıyla eşleştirilir. Örneğin; “portakal” Google için turuncu renkte yuvarlak ve tüketilen bir yiyecektir. Portakal araması yapıldığı zaman Google kullanıcının bu aramayı ne amaçla yaptığını anlamaya çalışır ve öğrendiği bilgileri sıralar.

Rankbarin algoritması anlayamadığı yani emin olamadığı sorgular için ise birebir eşleşen sorguları sıralamayı tercih eder. İlk yayınlandığı tarihlerde tüm sorguların %15’ini etkilemekte iken günümüzde hemen hemen her sorguda etkisini görebilirsiniz.

RankBrain, web ortamında bulunan içeriklerden ve Google’ın diğer algoritmalarından beslenerek yapay zekayı geliştirmeye devam etmektedir. 

Örneğin, Google’da aşağıdaki resimde olduğu gibi Galatasaray Başkanı yazdığımda, karşıma bir kişi yani sorgulama yapılan zaman diliminde başkanın kim olduğu sonucu çıkmıştır. Bu sorgulama Rankbrain algoritmasının bir sonucudur.

Rankbrain sorgulama örneği

RankBrain, NLP olarak da bilinen bir Doğal Dil İşlemcisi değildir . NLP, bir bilgisayarın, karşılaştığı cümleleri parçalara ayırarak, kullanıcının cümle yapısı ve dilbiliminden kullanıcının amacını anlayabildiği son derece önemli bir yapıdır.

Kelimeler başka kelimelerle birleştikçe anlam ifade eder. NLP farklı bir süreçle de olsa, bir insanın yaptığı gibi doğal dili anlayabilir.

RankBrain bu hedefe bir adım daha yaklaşmakla birlikte, RankBrain tek başına dil temelli aramalarınızdan anlam çıkaramaz. Bunun için ise Bert algoritması yayına alınmıştır.

RankBrain Nasıl Çalışır?

RankBrain , makine öğrenme süreçlerindeki algoritmayı geliştirmek için insanlara, yerlere ve varlıklara dayanan bir dizi veritabanı kullanır.

Bu sorgularda kullanılan kelimelere bir adres atanarak bir dizi matematiksel formüller ile kelime vektörlerine ayrılır. Benzer, yani eş anlamlı semantik kelimeler için ise ayrı bir adresleme yapılır.

Google bilinmeyen bir sorgu ile karşılaştığı zaman, sorguyla en iyi uyumu sağlamak amacıyla bu matematiksel olarak eşlenmiş ilişkileri kullanır ve sorgu ile alakalı birden çok sonuç döndürür.

İçerikleri RankBrain için Optimize Edebilir misiniz?

Google’dan Gary Illyes, RankBrain için içerikleri optimize edebileceğimizi söylüyor :

“RankBrain için optimizasyon yapmak gerçekten çok kolay ve muhtemelen 15 yıldır söylediğimiz bir şey. İçeriklerinizi doğal dil ile yani kulağa insan gibi gelen cümlelerle yazmaya çalışın. Bir makine gibi yazmaya çalışırsanız RankBrain algoritmasının kafası karışır ve muhtemelen sizi geri iter.

Bir içerik siteniz varsa, makalelerinizden bazılarını veya yazdıklarınızı okumaya çalışın ve insanlara doğal gelip gelmediğini sorun. Konuşma gibi geliyorsa, günlük yaşamınızda kullanacağımız doğal bir dil gibi geliyorsa, emin olun bu içerik RankBrain için optimize edilmiştir. 

Google algoritmaları ile hakkında daha geniş kapsamlı bilgiler için https://dedektifseo.com/google-algoritmalari/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Mehmet Akif Özdemir

Dedektifseo Kurucusu
SEO
Wordpress
Dijital Pazarlama Tutkunu

Yorum Yap