SEO

SEO Nedir?

seo nedir

SEO Nedir? bu soru her yerde karşınıza çıktı ve merak edip arama motoruna yazdınız. Sonra bu içerikle karşılaştınız. Öncelikle Türkiye’nin en kapsamlı seo rehberlerinden biri olan web sitemi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederim. O zaman vakit kaybetmeden SEO’nun ne olduğunu tüm detaylarıyla inceleyelim.

SEO Nedir?

SEO, yani Arama Motoru Optimizasyonu, web sitelerinin arama motorlarına optimize edilmesi ve arama motorlarında daha iyi performans göstermesi için yapılan çalışmaların tamamına denir.

SEO aynı zamanda da Arama Motoru Optimizasyonu’nun İngilizce karşılığı olan Search Engine Optimization (SEO) kelimelerinin kısaltılmış biçimidir.

Web sitenizin google gibi arama motoru sonuç sayfasında (SERP) daha iyi sıralamalar elde etmesi için sürekli iyileştirmeler yapma sürecidir. SEO sayesinde web sitenizin performansını artırabilir daha fazla potansiyel ziyaretçiye ulaşabilirsiniz.

Bu içerik sayesinde SEO Nedir? sorusunun cevabını ve Arama Motoru Optimizasyonunun nasıl yapıldığına dair bilgiler öğreneceksiniz.

SEO Açılımı Nedir?

SEO’nun açılımı: Search Engine Optimization. İngilizce kelimelerin kısaltılması olan SEO’nun Türkçe karşılığı ise Arama Motoru Optimizasyonu’dur.

SEO Ne Demek? Haydi Öğrenmeye Başlayalım!

SEO web sitesi trafiğini artırmak için kullanabileceğiniz çeşitli teknikler ve yöntemler barındırır. Arama motorlarından gelen trafik, organik trafik olarak da bilinmektedir.

arama motoru optimizasyonu SEO nedir?

Rakiplerinizin önüne geçmek zorlu bir iş olabilir ancak arama motoru optimizasyonun konuya dahil olduğu yer tam olarak burasıdır. Google ve diğer arama motorlarının içeriğinizi okuması ve anlaması (web sitesini optimize etmek) için mücadele ederseniz, arama sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alabilirsiniz. Web sitenizin öne çıkması için, nasıl optimize edileceğini öğrenmek için önce arama motorlarının nasıl çalıştığını öğrenmeniz gerekir. Bunu bir iş başvurusuna benzetebilirsiniz. Tüm kriterleri iş veren (Google) belirler ve biz bu işi kapmak için çalışırız. O halde işi elimize alalım mı?

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama sonuçlarını etkileyen birçok kriter var, ancak en önemlileri arasında kaliteli içerik ve alaka düzeyi bulunuyor. Bu kriterleri anlamanız ve sitenizi bu kriterleregöre optimize etmeniz web sitenizin performansına fayda sağlayacaktır. Google gibi diğer arama motorları da kullanıcılarına en alakalı sonuçları sunmak istediğinden dolayı bu kriterleri dikkate almak şarttır. Google bugünlere kullanıcılarına kaliteli deneyimler yaşattığı için gelmiştir. Bu sebeple google kaliteli bir arama motorudur. Google’a bu kalite deneyimini hangi web sitesi sunuyorsa google o web sitesini her zaman ödüllendirir. Yani bizler web sitelerimiz ile Google’a kaliteli bir deneyim yaşatma konusunda ne kadar yardımcı olursak o kadar çok ödül kazanırız. Ne yapmalıyız? Kaliteli içerikler üretmeli, web sitemizi kurallara göre optimize etmeliyiz. Bunu yaparken de arama motorları için değil ziyaretçiler için çalışmalıyız.

Başta Google olmak üzere arama motorları, kullanıcı deneyimini iyileştirmek amacıyla her yıl algoritma değişiklikleri gerçekleştirmektedir. Yani daha kaliteli bir deneyim yaşatmak için her türlü iyileştirmeyi ve değişikliği yaparlar. Bazı güncellemeler büyüktür ve çok sayıda siteyi etkilemektedir. Bu güncellemelere MOZ ve benzeri web sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler SEO İçin Neden Önemlidir?

Anahtar kelimeler, SEO çalışmalarınız için olmazsa olmazdır. Anahtar kelimeler ile ilgili çalışma yaparken, potansiyel ziyaretçinizi düşünün. Nasıl bir arama yapıyor, ne istiyor? Sayfanızı yüzlerce farklı anahtar kelime için optimize edemezsiniz. İşte bu yüzden çok özel sorguları tercih etmeniz gerekmektedir. Bunu yaparken bilinmesi gereken 3 önemli şey var: aranma sıklığı, rekabet oranı ve alaka düzeyi.

seo nasıl yapılır? Seo'nun açılımı nedir?

Anahtar kelime araştırma süreci, anahtar kelime hacmi, arama sıklığı ile rekabet arasındaki ilişkidir. Anahtar kelime hacmi, anahtar kelimeler arasında en büyük potansiyelin hangisinde olduğunu ve sitenize daha fazla hedefli trafik çekmek için hangisinin daha fazla katkı sağlayacağını bulmanız açısından size fikir verir.

Şimdi Uygulamalı Örneğimizi İnceleyelim:

Bilgisayar satışı yapan e-ticaret sitesine sahip olduğunuzu varsayalım;

Örnek 1: Kullanıcı “asus” araması yapıyor.

Bu kelimede arama sonuç sayfalarında iyi bir sıralamada yer almak isteyebilirsiniz. Bu çok aranan aynı zamanda da rekabet oranı çok yüksek bir anahtar kelimedir. Ayrıca, potansiyel kullanıcının yeni bir bilgisayar satın almak istemediğini, sadece ürün ile ilgili bilgilere ulaşmak ve ürün resimlerini incelemek için arama yaptığını dikkate alacak olursak, burada sayfanızın arama ile pek alakalı olmadığını zaten bu aramanın da bir dönüşüme uğramayacağını anlamış oluruz.

Örnek 2:  Kullanıcı, “ Asus S432FL-EB023T 512SSD” araması yapıyor.

Şimdi, bu uzun kuyruklu ve “asus” gibi sık sık aranan bir anahtar kelime değil. Ancak bu arama sizin sitenizle son derece alakalı ve dönüşümle sonuçlanması çok yüksek ihtimalli bir kelime. Bu kelimede, yüksek ihtimalle daha kısa süre de daha iyi konumlar da yer alabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması SEO sürecinin en önemli aşamasından biridir. Aslında konu dönüşümler veya web sitenize gelen trafikle ne yapmak istediğinizle ilgilidir. Daha çok trafik mi yoksa daha çok dönüşüm getirecek trafik mi? Web sitesi optimizasyonu yaparken bunlara iyi karar vermelisiniz.

Anahtar kelime belirlerken kullanılan yöntemler için https://dedektifseo.com/anahtar-kelime-analizi/ bağlantısında bulunan makalemi okuyabilirsiniz.

Site İçi Optimizasyon Nedir?

Site içi optimizasyon, adından da anlaşılacağı gibi, web sitesinde yapılan değişikliklerle ilgili optimizasyondur. İçeriğinizin kullanıcılara nasıl gösterildiğini bilmek önemlidir. Arama sonuçlarında bir başlık, bir açıklama ve bir web sitesi URL’si vardır ve web sitenizi optimize etmeye başladığınızda bunlar ilk iyileştirmeniz gereken alanlardır.

SEO nedir? SEO'nun türkçe anlamı nedir?

Web sitenizdeki her sayfa için benzersiz, açıklayıcı bir başlık ve açıklama girmelisiniz. Ayrıca net bir URL yapısına sahip olmalısınız.

İç optimizasyonla ilgili neler yapabilirsiniz:

  • Her sayfa için benzersiz başlık ve açıklama kullanmalısınız.
  • Sektörünüz ile alakalı güncel ve harika içerikler hazırlamalısınız.
  • Hedeflediğiniz çapa metin ile iç ağ bağlantısı kurabilirsiniz ancak fazla aşırıya kaçmayınız.
  • Başlık etiketlerini (H1-H6) uygun şekilde kullandığınızdan emin olmalısınız.
  • Görsel optimizasyonu ve ALT etiket kullanımlarına özen gösteriniz.
  • Web sitenizin mobildostu olup olmadığına dikkat ediniz.
  • Web sitenizin açılış hızının yüksek olmasına odaklanmalısınız.

Web sitennizde uygulayıp google arama sonuçlarında sayfanızı üst sıralara taşıyacak olan en etkili seo ipuçları için https://dedektifseo.com/en-etkili-seo-teknikleri/ bağlantısına tıklayıp çok değerli bilgiler elde edebilirsiniz.

Sonuç

SEO, yap ve bırak tarzında bir türü iş değildir. Ziyaretçilerinize düzenli olarak güncel ve eşsiz içerikler sağlamanız gerekir. Sonuçları etkileyebilecek çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler sürekli değişmektedir.

Siz değerli ziyaretçilerime arama motoru optimizasyonu (SEO) süreciyle alakalı içeriğin en başında da belirtmiştim. Bu bir iş başvurusu. Bu işin belirli şartları var ve bu şartları Google arama motoru belirliyor. Sitemizi bu şartlara göre optimize edersek alacağımız ödül uzun süreli olacaktır.

Ayrıca SEO’da kısa vadede sonuç beklemek en büyük yanlışlarda bir tanesidir. SEO sabır ve azim işidir. Sabırlı olun ve çalışın.

Yazar Hakkında

Mehmet Akif Özdemir

Dedektifseo Kurucusu
Seo
Wordpress
Dijital Pazarlama Tutkunu

Yorum Yap