SEO

Site Açılış Hızının Seo’ya Etkisi

site açılış hızı

Site açılış hızı konusuna geçmeden önce, günümüzde zamanın ne kadar önemli olduğuna dair bir hatırlatma yapmak istiyorum. Gün içerisinde otobüs durağında, banka sırasında, müşteri temsilcisiyle görüşebilmek için telefonda beklerken zamanın uzaması hoşumuza giden durumlar değildir. Aynı tepkiyi google ve kullanıcıların ziyaret ettikleri web sayfalarının site açılış hızı düşük olduğunda göstereceğini tahmin etmek zor olmasa gerek. İşte bu yüzden sayfa yüklenme süresi SEO açısından en önemli konular içerisinde yer alır.

Açılması uzun zaman alan bir sayfa, o sayfayı hemen kapatmamıza ve diğer seçeneklere göz atmamıza sebep olur.

Sayfa açılış hızının ne kadar önemli olduğunu zaten hepimiz aynı zamanda birer kullanıcı olduğumuz için biliyoruz. O halde site açılış hızının SEO  açısından önemi nedir? bu noktaları birlikte inceleyelim.

Site Hızının Sıralama Üzerindeki Etkisi

Site yüklenme süresinin google sıralaması üzerinde ki etkisini, google tarafından site açılış hızının bir seo kriteri olduğunun açıklandığı günden itibaren hepimiz biliyoruz.

Bunun sebebi ise yarım saniyelik bir yavaşlamanın bile ziyaretçinin mevcut web sayfasını terk etme oranının çok yüksek olmasıdır. Bu nedenle sayfalarımızı optimize ederken sayfa açılış hızı konusuna özel bir sayfa açmalıyız. Aşağıdaki görselde sayfa google tarafından web sitesi yüklenme hızının 100 puan olduğu bir sayfa için seo eşleştirmesi yapıldığını göreceksiniz.

Google Sayfa Açılış Süresi Testi
Google Site Açılış Hızı Testi

Web Site Açılış Hızının UX (Kullanıcı Deneyimine) Etkisi

SEO çalışması yaparken asıl amacımız sıralamalarda yükselmek iken, Google’ın amacı en iyi kullanıcı deneyimini sağlamaktır. Bu nedenle SEO’nun en önemli amaçlarından birinin, kullanıcı deneyimini yükseltmek olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Web sayfası yüklenme hızının kullanıcı deneyimine etkisi nedir? Yapılan araştırmalarda sayfa yüklenme hızının yavaş olmasından dolayı bir çok kullanıcının siteden çıktığı tespit edilmiştir. Ancak bu tespitler gözünüzü korkutmasın. Özenle oluşturduğunuz, mükemmel içerikler girdiğiniz sitenize gelen kullanıcıların, sate hızınızın yavaş olmasından dolayı kaçmasına engel olmak da sizin elinizde.

Sayfaların Geç Yüklenmesinin Sebepleri

Sorun-1: Karmaşık Kod Yapısı

Bazı siteler şişirilmiş kod nedeniyle doğal olarak yavaştır.

Çözüm-1: Bu sorun wordpress altyapısı kullanan sayfalarda eklentiler vasıtasıyla kolayca çözülebilirken diğer platformlarda kodların optimize edilmesi gerekir.

Sorun-2: Büyük Görsel Dosya Boyutları

Optimize edilmemiş büyük resim dosya boyutları site hızını yavaşlatır.

Çözüm-2: Sayfalarımızda kullandığımız görselleri SEO uyumlu şekilde optimize etmemiz ve boyutlarını küçültmemiz gerekir. Bunun için ise boyutlarını olması gerektiği gibi ayarlamamız gerekir.

Sorun-3: Sunucu ve Hosting Firmaları

SEO çalışması yaparken web barındırma söz konusu olduğunda, ödediğinizin paranın karşılığını almak istersiniz.

Çözüm-3: Hosting firmanızı seçerken buna göre bir araştırma yapmalısınız.

Sosyal Medya Paylaşım Butonları: Beğeni almak ya da ilgili sayfanın paylaşılması için kullanılan sosyal medya paylaşım butonları, sayfanızın yüklenme hızını etkileyebilir. (Tecrübe ile Sabitttir)

Site Hızı Nasıl Ölçülür?

Site hızınızı nasıl test edeceğiniz ve site hızı artırma konusunda bir fikriniz yoksa google pagespeed insights hız testi aracını kullanabilirsiniz.

PageSpeed ​​Insights, google tarafından geliştirilen ve sitelerdeki web performansı hatalarını tanımlamak için kullanılan çevrimiçi ücretsiz bir araçtır. 

Google PageSpeed Insights aracına test etmek için bir URL yazdığınızda google sizlere iki ayı sonuç sunar. Birincisi masaüstü yüklenme hızı diğeri mobil yüklenme hızıdır. Ayrıca bu sonuçlara ek olarak hangi sorunların hızınızı yavaşlattığını da bu sonuçlarla birlikte google bize rapor eder.

Google Pagespeed İnsights Aracı
Google Site Hızı Testi

Örnek olarak dedektifseo masaüstü ve mobil yüklenme hızı sonucunu aşağıda sizler paylaştım.

Google Masaüstü Sayfa Hızı
Masaüstü Yüklenme Hız Testi
Google Mobil Sayfa Açılış Hızı
Mobil Sayfa Açılış Hızı

Site hızının seo açısından etkileri ve sayfa açılış hızını nasıl öğreneceğinizi bu yazıda sizlerle paylaştım. Umarım faydalı olmuştur.

Yazar Hakkında

Mehmet Akif Özdemir

Dedektifseo Kurucusu
Seo
Wordpress
Dijital Pazarlama Tutkunu

Yorum Yap