SEO

Site İçi Link İnşası

site içi link inşası

Site içi link inşası, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışması yaparken bir çoğumuzun gözden kaçırdığı ancak arama sonuçlarına olan etkisi bakımından hayati öneme sahip olan bir stratejidir.

Bu kadar kritik öneme sahip olan site içi dahili bağlantılar ile ilgili ayrıntılı bir içerik yazmazsam olmazdı. O halde site içi link inşası nasıl yapılır? Dahili bağlantılarda yapılan hatalar ve dikkat edilmesi gereken konular nelerdir? tüm bu sorularınıza birlikte cevap bulalım.

Site İçi Link İnşası Nedir?

Öncelikle dahili linkler anlayabilmek için öncelikle birkaç terim hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

  • Tarama bütçesi arama motoru botlarının sitenizi tararken belirlemiş olduğu bütçedir. Botlar sitenizde linkler aracılığıyla yol alırlar. Bu nedenle hatalı yapılmış olan site içi link çalışmaları tarama bütçesinin boşa harcanmasına sebebiyet verir.
  • Dahili: Aynı web sitesi içerisinde bulunan sayfaları birbirine bağlamaktadır.
  • Harici: Diğer web sitelerinde yer alan sayfaları birbirine bağlamaktadır.
  • Backlink: Dış kaybaklardan bir siteye veya sayfaya gelen bağlantıdır.
  • Nofollow Link: Link verilen sitenin sıralamasına herhangi bir etkide bulunmayan linklerdir.

Site içi linkleme ya da dahili bağlantılar oluşturma, web sitenizdeki sayfalara ve içeriklere linkler aracılığıyla bağlantı verilmesidir. Site içi linkler sitenizi ziyaret eden kullanıcılara daha önce yayınlanmış bir sayfaya veya içeriğe referans göstermeniz şeklinde gerçekleşir.

Konuya kullanıcılar üzerinden devam ederek konuyu netleştirdikten sonra site içi link inşasının SEO açısından önemini daha iyi anlayacağız.

Bir blog sayfamız olduğunu varsayalım. Belirli periyotlarda içerikler giriyoruz. Her blog sayfasının olduğu gibi bizim içeriklerimizde de önemli olan ve okunmasını istediğimiz yazılarımız olacak. İşte burada dahili bağlantılar ile herhangi bir yazımızı ziyaret eden kullanıcıları o yazımız içerisinde kullanacağımız linkleme ile okunmasını istediğimiz sayfaya yönlendirebiliriz.

Site içi linklemelerde kullanıcının sayfamızda daha fazla vakit geçirmesini sağlayarak dönüşüm oranını artırabiliriz. Bu da Google’a içeriklerimizin kalitesi ile ilgili sinyal verir.

Site İçi Bağlantıların SEO’ya Etkisi

Site içi bağlantılar googlebotları için önemli sinyallerden biridir. Bunun nedeni herhangi biri çeriğimizi ziyaret eden botlar kullanıcılar gibi dahili bağlantılarımızı takip ederler. Burada uygulamamız gereken strateji ise örümcek ağı mantığına dayanmalıdır.

dahili bağlantı stratejisi

Örümcekler, ağlarını örmeye kenardan başlar ve ağın en önemli kısmı ise merkezidir. Yani sitemizin anasayfası. Her noktadan merkeze giden bir yol vardır. Web sitemizde de aynı mantıkla tüm sayfalarda anasayfaya bağlantı vermelisiniz. WordPress gibi platformlarda her sayfada site logosu yada başlığı çıktığından dolayı anasayfaya zaten her sayfadan site içi link çıkışı olur.

Site içi linkleme hangi yazımızın ya da sayfamızın daha önemli olduğu konusunda google’a sinyal verir. Şimdi sırayla site içi bağlantılar nasıl verilir? bu soruya cevap arayalım.

Site İçi Bağlantılar Nasıl Verilmelidir?

Site içi bağlantı verirken hangi adımları atmanız konusunda aşağıdaki bilgiler sizlere fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Kategori Yapınızı Optimize Edin

Site içi linkleme

Kategori sayfalarınızı oluştururken en önemli sayfalarınızı kategorinin en altına atmak gibi bir hataya düşmeyin. Ne demiştik en önemli sayfamız anasayfa. Daha sonra ise önemli kategoriler ve yazılar gelir.

Şöyle düşünün googlebot sitenize geldi X konulu yazınıza ulaşmak için anasayfadan 3 adet tıklama bağlantısıyla ulaşabildi.

Yani Anasayfa>Kategori>Alt Kategori>X konulu yazı. Googlebot için bu içerik 3 kat daha az değerli bunu unutma!

Biz bu yazının üst sıralarda olmasını istiyoruz ve içeriğe değer veriyoruz. Ama tutmuşuz bunu sitenin bilmem kaçıncı kategori sırasına atmışız. Googlebot bunu yemez güzel arkadaşım. Sen bu yazına anasayfadan bağlantı vermediğin sürece googlebot senin yazını fazla yukarıya çıkarmaz.

En önemli içerikler en çabuk ulaşılanlar olmalıdır. Kategori yapısını ilk olarak anlattım çünkü asıl gelmek istediğim mesele biraz farklı. Farkettiniz mi bilmem ama her sayfadan anasayfa ya bağlantı linki olmalıdır çünkü anasayfa en önemli sayfamızdır dedim. O halde ikinci en çok bağlantıyı nereye veriyoruz? tabiki en önemli içeriğimize. Mesela ben SEO kelimesinde üst sıralara çıkmak istiyorum ve SEO konulu bir kategorim var. Ben bu kategori altında yazdığım her içerikte kategorime bağlantı veririm ki google’a şu sinyali vereyim; “SEO kategorisi benim en değer verdiğim sayfadır. Aynı değeri senden de bekliyorum.”

Site içi linklemede dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de Anasayfadan önemsiz sayfalara link vermemektir. Site içi link inşası sayfaların önem sırasına göre yapılmalıdır.

Ayrıca dahili bağlantılarınızda kırık linklere yer vermeyin. Kırık bağlantılarınızı tespit edip düzeltmelisiniz. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız https://dedektifseo.com/kirik-link-nedir/ bağlantısına tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Sitenizin hangi sayfasının ne kadar bağlantı aldığını öğrenmek için ise Google Search Console > arama trafiği > dahili bağlantılar kısmını kullanabilirsiniz.

Site içi Link Verme Oranlarını Aşmayın

Site İçi Link İnşası

İçeriklerinizi link çöplüğüne dönüştürmeyin. Vereceğiniz linkler yazı uzunluğuna bağlı olarak 3-7 arasında değişebilir. Fazla abartmadan kullanıcı deneyimini de düşünerek linkleme yapmalısınız. Fazla bağlantılarkullanıcılar tarafından hoş karşılanmaz.

Ayrıca aşırı fazla bağlantı vermek tarama sınırına takılmanıza sebep olabilir. Sonradan dahili bağlantıları kaldırmaya çalışmak fazladan uğraşmanıza sebep olacaktır. Aynı durum dış bağlantılarda da geçerlidir.

SEO’ya Uygun Bağlantı Metinleri Kullanın

Site İçi Link İnşası

Dahili bağlantılar oluştururken çıplak url şeklinde bağlantı verebileceğiniz gibi çapa metinlerle de bağlantı verebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu bağlantı verilen sayfa ile içerik konusu alakalı olmalıdır. Sırf bağlantı vermek için kasmayın. Bağlantılarda kullandığınız metinler ise net şekilde talebinizi sunmalıdır. “buraya tıklayın” tarzı eski nesil linklemelerden uzak durun. Nasıl olması gerektiğine dair örnek verelim;

Site içi link inşası oluştururken bağlantı metinleri nasıl olmalıdır? hangi bağlantı türü nerede kullanılmalı? çapa metin türleri nelerdir? tüm bu sorulara cevap arıyorsan https://dedektifseo.com/capa-metin-ve-seoya-etkisi/ bağlantısına tıklayabilirsiniz.

En Sık Yapılan Dahili Bağlantı Oluşturma Hataları

Dahili bağlantı hataları

Dahili bağlantı çalışmalarınıza zarar veren hataların neler olduğunu ve bunları nasıl düzelteceğinizi bu başlık altında bulabilirsiniz.

Bozuk Linkler

Dahili bağlantılarda ya da harici linklerde karşılaşılabilecek en büyük sorun linklerin çalışmamasıdır. Bunun sebebi hatalı girilmiş URL ya da linki olmayan bir sayfaya yönlendirme yapmasıdır. Bozuk linkler site içerisinde link kaynağının aktarılmasına engel olurlar. Bu durum sıralamanızın da olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır.

Çalışmayan bu linkler Google’a sitenizin düşük kaliteli olduğunu göstermektedir. Kullanıcılar açısından ise sitenizi önemsemediğiniz sonucu ortaya çıkmaktadır. Sitenizde bulunan bir kırık link bile sitenizin sıralamasına çok fazla etki edebilir.

Aynı şekilde bozuk harici linkler de kaynaklarınız boşa tüketilmesine sebep olur. Tıpkı dahili link çalışmalarında olduğu gibi harici linkler sayfanızın hem Google hem kullanıcılar açısından değersiz gözükmesine neden olabilecektir.

Çalışmayan ve bozuk linkleri nasıl tespit edebileceğiniz ve düzeltebileceğiniz konusunda rehber niteliğindeki https://dedektifseo.com/kirik-link-nedir/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Site İçi Fazla Link Kullanımı

Site içi link inşası sırasında aşırı link kullanımı sayfanızın spam olarak algılanmasına neden olabilir. Tabi bu durumda sıralamalarınız doğrudan etkilenecektir. Siteniz için önemli olan bağlantıları kullanmalısınız. Az ama öz bağlantı kullanımına özen göstermelisiniz. Ortaya çıkan sonuç temiz olmalı. Bu şekilde bir yaklaşım hedef kitleniz için olumlu gözükecek sayfaları öne çıkartma konusunda size yardımcı olacaktır.

Yönlendirme Zincirlerinin Kullanımı

Yapılan bir yönlendirme bir başka yönlendirmeye çıkıyorsa buna zincir adı verilmektedir. Uzun yönlendirme zincirleri sitenizin yavaş olmasına ve botların aklının karışmasına neden olur. Bu nedenle doğrudan hedef sayfalara link vermek en doğru seçenektir. Genellikle yönlendirmeler dışarıya link verildiğinde problem olabilir. Dahili yönlendirmelerde ise site taşınmaları sırasında problemler çıkabilir.

Geçici ve Kalıcı Yönlendirmeler

302 yönlendirmesi ile 301 yönlendirmesi arasında kullanıcılar açısından herhangi bir fark yoktur. Ancak arama motoru botları için geçici yönlendirme demek eski ve yeni sayfanın indekste tutulması anlamına gelir.

302 yönlendirmeleri özel durumlar için belirlenmiş geçici yönlendirmelerdir. Eğer geçici yönlendirmeyi yapma sebebiniz sitenize fayda sağlamıyorsa onları kalıcı yönlendirmelere dönüştürmelisiniz.

Kalıcı 301 yönlendirmeleri ise son çözüm olarak görülebilir. Bunlar PageRank değerini orijinal sayfadan diğerine aktarırlar. Her bir yönlendirme tarama bütçesinden harcadığı için arama motoru botları sitenizde önemli sayfaları indekse eklemeden taramayı durdurabilirler.

Yönlendirmeleri minimum düzeyde tutmanız gerekmektedir. Tüm URL’leri gözden geçirmelisiniz.

Dahili Linklerde Nofollow Kullanımı

Nofollow etiketi arama motoru botlarına belirli bir sayfayı takip etmemesi konusunda sinyal verir. Örneğin, iletisim formlarında arama motoru botunun linki takip etmemesini sağlayabilirsiniz. Ancak kullancığınız dahili linklerde nofollow etiketine ihtiyacınız yoktur. Nofollow niteliğine sahip olan linkleri kontrol etmelisiniz ve gereksiz kullanılanları ortadan kaldırmalısınız.

3’ten Fazla Tıklama Alan Sayfalar

Bir sayfaya ulaşmak için ne kadar fazla tıklama gerekiyorsa kullanıcılar ve tarayıcılar bu sayfaya ulaşma konusunda bir o kadar geri adım atacaktır. Bu nedenle önemli sayfalarınızı 3 tıklama mesafesine koymak SEO açısından olumsuzdur. Ne demiştik ne kadar tıklama o kadar değersiz içerik. Önemli içeriğe sahip olan sayfalara ait linkleri sıkça kullanın. Dahili link oluştururken sayfaların da birbiriyle alakalı olmasına dikkat etmelisiniz.

Sonuç

Dahili bağlantılarınız hem kullanıcılar hem arama botları için kritik öneme sahiptir. Yukarıda anlattığım konulara dikkat ettiğiniz sürece sapasağlam bir link inşası yapmış olursunuz. Tabiki SEO’nuza da katkı sağlamış olursunuz.

Site içi linkleme ile ilgili yazdığım içerikle ilgili yorum yapmanız ve yazımı sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız beni son derece memnun edecektir.

Yazar Hakkında

Mehmet Akif Özdemir

Dedektifseo Kurucusu
Seo
Wordpress
Dijital Pazarlama Tutkunu

Yorum Yap