SEO

Sitelinks Search Box Nedir?

Bu yazıda, Google’ın arama sonuçlarında kullanıcı deneyimini artırmak adına kullanıcılara sunduğu rich snippets çeşidi olan sitelinks search box nedir? ne işe yarar? web sitesine nasıl eklenir? sorularına cevap veriyoruz.

O halde Sitelinks Search Box nedir? bakalım

Sitelinks Search Box Nedir?

Sitelinks Search Box, Google arama sonuçları sayfasına etki eden ve Eylül 2014 tarihinde tanıtılan bir rich snippet türüdür. Sitelinks Search Box, site bağlantıları arama kutusu anlamına gelir. Google’daki arama sonuçlarında gösterilen bu arama kutusu, bir web sitesininde bulunan ürün ya da içerikleri arayabilmenize imkan sağlar.

Konuyu daha iyi anlatabilmek adına Google’da “N11” için yapılmış arama sonucunda, sitelinks search box örneğini aşağıdaki görselde paylaştım.

Site Bağlantıları arama kutusu

Yukarıda Google arama sonuçlarında site bağlantılarını gösteren arama kutusunda N11 web sitesinde bulunan ürünler ile ilgili aramalar yapabilirsiniz. Google bu şekilde kullanıcılara oldukça pratik bir deneyim sunar.

Sitelinks Search Box Web Sitesine Nasıl Eklenir?

Site İçi SEO çalışmaları esnasında web sitenize site bağlantıları arama kutusu eklemek için yapmanız gereken, schema.org web sitesine girip Microdata veya JSON-LD seçenkelerinden birini tercih etmek ve kendi web sitenize göre uyarlamak.

Aşağıda ikisi için de örnek şablonlar yer almaktadır.

JSON-LD Sitelinks Search Box

<script type=“application/ld+json”>

{

  “@context”: “http://schema.org”,

  “@type”: “WebSite”,

  “url”: “http://example.com/”,

  “potentialAction”: {

  “@type”: “SearchAction”,

  “target”: “http://example.com/search?&q={query}”,

  “query-input”: “required”

  }

}

</script>

Microdata Sitelinks Search Box

<div itemscope itemtype=“http://schema.org/WebSite”>

  <link itemprop=“url” href=“http://www.example.com/”/>

  <form itemprop=“potentialAction” itemscope itemtype=“http://schema.org/SearchAction”>

  <meta itemprop=“target” content=“http://example.com/search?q={query}”/>

  <input itemprop=“query-input” type=“text” name=“query”/>

  <input type=“submit”/>

  </form>

</div>

Sitenize gerekli kodu ekledikten sonra doğru çalışıp çalışmadığını test edebilmek için google structured data testing tool kullanabilirsiniz.

WordPress Sitelinks Search Box Eklentisi

Eğer web siteniz wordpress alt yapısına sahip ise bunun için de wordpress eklentileri bulunmaktadır. Aşağıdaki bağlantıları tıklayarak, bu eklentileri inceleyebilir ve sitenize ekleyebilirsiniz.

Sitelinks Search Box

PRyC WP: Google Sitelinks Search Box snippest

İçeriklerinizin rich snippets olarak görüntülenmeye uygun olabilmesi için, sayfalarınıza gereken özellikleri eklemeniz gerekir.

Ziyaretçilerinize araştırdıkları konularla ilgili ne kadar ayrıntılı bilgiler verirseniz sayfanızın değeri o kadar artar. Yani web sitenizdeki verileri anlamlı hale getirmeli ve arama amacına uygun sonuçlar vermelisiniz. Bu şekilde google sitenizi yukarılara taşıyacaktır.

Google bot tarafından sayfalarınız ne kadar sağlıklı taranırsa arama sonuçlarında üst sıralara çıkmanız o kadar kolay olacaktır. Google botlarının sitenize nasıl geldiğini ve ne gibi işlemler yaptığını öğrenmek için https://dedektifseo.com/googlebot-nedir/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Sitelinks Search Box Nasıl Engellenir?

Web siteniz yapılandırılmış verileri içermese bile, Google sitenize site bağlantıları arama kutusu eklemeyi tercih edebilir. Bununla birlikte site bağlantıları arama kutularının sitemize eklenmesini engellemek için, anasayfanıza aşağıda bulunan etiketi ekleyebilirsiniz.

<meta name="google" content="nositelinkssearchbox" />

Bu etiketi anasayfanıza ekledikten sonra Google bot sitenizi google rich snippets türü olan sitelinks search box sonuçlarında göstermeyecektir.

Yazar Hakkında

Mehmet Akif Özdemir

Dedektifseo Kurucusu
SEO
Wordpress
Dijital Pazarlama Tutkunu

Yorum Yap