SEO Teknik SEO

Sonsuz Kaydırma (İnfinite Scroll) ve SEO’ya Etkisi

Sonsuz kaydırma sayfasının siteniz için en iyi seçenek olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu tasarıma sahip olmakla birlikte sonsuz bir kaydırma sayfasının SEO’ya olan “olumsuz” etkileri ve çözümü hakkında da bilgi sahibi olmalısınız.

Özellikle e-ticaret yapanlar, ürün listelerini görüntülemek için, sonsuz kaydırma, sayfalandırma ve daha fazla yükle sayfalarından hangisini kullanacağı konusunda çok iyi karar vermelidirler.  

Sonsuz Kaydırma (İnfinite Scroll) Nedir?

Sonsuz kaydırma, infinite scroll da denen ve bir kullanıcının bir sayfayı aşağı doğru kaydırmaya devam etmesini sağlayan tasarımsal bir işlevdir. Sonsuz kaydırmada sayfayı aşağı kaydırmaya devam ettikçe daha fazla içerik yüklenmesi ile devam eden bir süreç vardır.

Facebook’da hiç en alt sayfaya inebilmeyi denediniz mi? Git git bitmiyor be kardeşim ne alt sayfası…

Ancak küçük bir sorunumuz var. Google sonsuz kaydırma olan sayfaları indeksleyemiyor. Bunun nedeni ise sonsuz kaydırmayı sağlayan Javascripttir. Bu sorunun çözümünü ele almadan önce sayfalandırmaların nasıl yapıldığına bir bakalım.

Sayfalandırmaların SEO Etkisi

Aslında sonsuz kaydırmadan ziyade tartışmaya açık olan şey, gönderi arşiviniz, kategoriniz veya yeni ürettiğiniz içerikleri nasıl sayfalandıracağınızdır. Bunu farklı şekillerde yapabilirsiniz:

  • Belirli sayıda içeriği ya da ürünü listeleyebilir ve bu listenin altına “önceki-sonraki” bağlantısı ekleyebilirsiniz. 
  • En alta “daha fazla yükle” düğmesi ekleyebilirsiniz. 
  • Aşağı kaydırırken sonsuz kaydırma ile daha fazla içerik yükleyebilirsiniz. 
  • Sayfanızın altına rakamsal sayfalandırma ekleyebilirsiniz. Bu sayede kullanıcılar sonraki veya son sayfaya direkt atlayabilir. 

Sayfadan Sayfaya Tıklamanın Dezavantajı

Sayfanın altında “<eski, yeni>” , “<önceki, sonraki>” tıklamalarını kullanmanın şöyle bir dezavantajı vardır: Yolculuğun ne kadar süreceği belli değil. Bu sayfalandırma yapısı açıkcası kullanıcıyı tıklaması ya da daha fazla devam etmesi için tetiklemiyor.

Not: Google artık rel=next / prev yapısını kullanmadığını duyurdu.  

Sayfaları Numaralandırma

Sayfaların numarandırılması, içeriğin birkaç sayfaya yayılması anlamına gelir. Yukarıda belirtildiği gibi, bu sayfaları ‘eski’ veya ‘önceki’ bağlantılar ekleyerek bağlayabilirsiniz, ancak bu en iyi çözüm değildir. 

Google’ın yaptığı gibi birden fazla sayfayı numaralandırmak daha mantıklıdır.

google sayfa numaraları

Bu şekilde, Google’ın ve ziyaretçilerinizin arşivinizin çok daha fazla sayfasını tıklamasına izin verirsiniz. Arşivler için sayfa numaralandırmanın yaygın bir kullanımı, ilk ve son sayfaya giden bağlantıları da kullanmaktır. 

Sonsuz Kaydırmada İndeks Sorunu?

İnfinite scroll oldukça popüler olmasına rağmen, bunu kullanan sosyal ağ siteleri dışında kullanan pek fazla yok.

Bunun nedeni ise başta indeks sorunu olmak üzere sonsuz kaydırma sırasında yüklenmesi gereken ekstra JavaScriptin siteyi gereksiz yere yavaşlatmasıdır. 

SEO dezavantajlarından biri ise içeriğin kaydırılıncaya kadar gizlenmesidir.  Genel kural,  gizli olmayan içeriğin gizli içerikten daha fazla SEO değeri taşıdığıdır. 

Google tarafında, JavaScript’in dizine eklenmesinde daha iyi çalışmalar olmasına rağmen, JavaScript kullanırken kullanıcı davranışının anlaşılması zordur.

Bu bizi kullanıcı deneyimi (UX) ve dönüşüme getiriyor. Sonsuz kaydırma kullanıcıya sorunsuz bir deneyim sunar. Ancak odak noktası genelde sayfanın üst taraflarında bulunan güncel bilgileri görüntülemektir. Bu nedenle Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformları sonsuz kaydırma kullanır. 

Önemli: İnfinite scroll kullanmanın yanında çerezler, oturum kimlikleri, çerçeveler, flash ve DHTML gibi kullanımlar arama motoru örümceklerinin içeriğin tamamına ulaşmasına engel olan faktörlerdir.

Google’dan Martin Splitt, sonsuz kaydırmanın neden bir sorun olduğunu net şekilde ortaya koymuştur.

Bir web sayfasında kullanıcı ekranın alt kısmına gelene kadar ek içerik yüklenmiyor. Buradaki sorunu ise Splitt şu şekilde açıklamıştır: “Googlebot kullanıcı gibi ne yapmıyor? Kaydırma yapmıyor?”

Googlebot’un yaptığı işlem bir sayfaya inmek ve gördüklerini taramaktır.

Bu açıklamaya göre, Googlebot bir sayfa kaydırıldıktan sonra yüklenen içeriği tarayamaz.

İnfinite Scroll Alternatifleri

Splitt, görüntüler için tembel yüklemenin (lazy load) iyi olduğunun kabul edilebilir olduğunu belirtiyor.

Ancak web sayfası içeriği için tembel yükleme ile çalışmanız gerekiyorsa, JavaScript kitaplığınızın görünüm alanına girdiğinde veri yüklemeyi desteklediğinden emin olun.

Not: Bazı durumlarda lazy load kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyebilir. Bu tamamen sizin değerlendirmenize kalmış bir durum. Ben web sayfamda kullanmayı bıraktım.

Tercih edebileceğiniz bir başka yöntem de sonsuz kaydırmaya ek olarak sayfalandırılmış yükleme kullanmaktır.

Sonsuz bir kaydırma deneyimi uyguluyorsanız, sayfalandırılmış yüklemeyi desteklediğinizden emin olun.

Sayfalandırılmış yükleme kullanıcılar için önemlidir, çünkü içeriğinizi paylaşmalarına ve içeriğinizle yeniden etkileşime girmelerine olanak tanır.

İpucu: Google görsel arama sonuçlarında sayfalandırılmış yükleme yerine sonsuz kaydırma kullanmaktadır

Sonsuz Kaydırma İçin Çözüm

Sonsuz kaydırma sayfası ya da sayfalarıyla birlikte gelen bir dizi farklı sayfa oluşturmanız gerekir. Böylece sayfalama yaparak sonsuz kaydırma geliştirirsiniz.

Bunu nasıl yapacağınızı adım adım inceleyelim:

sonsuz kaydırma tasarımı

1. İçeriğinizi nasıl ayıracağınızı belirleyin

Sonsuz kaydırma yapmak istediğiniz tüm içeriği belirledikten sonra parçalara ayırın.

Bu parçaların uzunluğu ile ilgili bir standart yoktur. Kullanıcıların aradıklarına makul cevap verecek seviyede olması yeterlidir.  

2.Ayrı bir URL yapısı oluşturun

Sonsuz kaydırma işlemini sayfalandırdığınızdan, içeriğin her bir bölümü için benzersiz bir URL oluşturmalısınız. Bu URL yapısı, sonsuz kaydırma sayfası için gereken sıralamayı koruyabilmelidir.

Oluşturduğunuz URL yapısı SEO dostu olmalıdır.

 “siteadi.com/mimari-tasarimlar.”

Uyarı: Göreli zamanlı ve kod tabanlı URL yapısından uzak durmalısınız.

3.Her sayfada başlık etiketi arasında rel = “next” ve rel = ”prev” bulunmalıdır

Bu sayfalandırma kodlarını başlığınıza eklemek, Google’ın her sayfanın içeriğini dizine ekleyebilmesini sağlar. 

Pratikte rel yapısının kullanılması, sitenizin sıradan taranabilirliğini korurken, tüm içeriğin benzersiz bir sayfasına sahip olmasını sağlar.

4. Her sayfa için SEO yapın

Elbette sonsuz kaydırma sayfanızı test etmek ve her sayfanın doğru ve doğru zaman diliminde yüklendiğinden emin olmak istersiniz. Ardından, mümkün olan en iyi ve en temiz içeriği oluşturmak için SEO bilginizi kullanın.

Bu bağlamda, sonsuz kaydırma her zamanki gibi SEO işinden farklı değildir. Uygun sonsuz kaydırma sayfalama özelliklerini uyguladıktan sonra, ihtiyaçlarınıza göre optimize edilmiş katil içerik oluşturabilirsiniz.

WordPress Siteye Sonsuz Kaydırma (infinite Scroll) Nasıl Eklenir?

WordPress tabanlı bir web siresine sahipseniz ve sitenize sonsuz kaydırma eklemek istiyorsanız bunun için eklentiler mevcut. Aşağıda listelediğim eklentileri admin panelinize yükleyerek wordpress sonsuz kaydırma ekleme işlemini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress sonsuz kaydırma eklentileri:

  • Cath Infınıte Scroll eklentisi
  • Ajax Load More
  • YIHT Infınıte Scroll

Sonuç       

Sonsuz kaydırma hedefe yönelik araştırma görevlerini destekleyen web siteleri için iyi bir seçim değildir. Bu tür hedefe yönelik bulma görevleri terminal noktası dönüştürme eylemlerini içerir. 

Web sitenizde uyguladığınız bir işlemden fayda sağlayıp sağlamadığınızı anlamanız, o işlemi test etmenize bağlıdır. Data yoksa analiz de olmaz. Yanılmaktan korkmayın. Bu sizi ve işletmenizi çok daha iyi seviyelere getirecektir.

Yazar Hakkında

blank

Mehmet Akif Özdemir

Dedektifseo Kurucusu
SEO
Wordpress
Dijital Pazarlama Tutkunu

Yorum Yap